نحوه مراقبت از گل و گیاه آپارتمانی
نحوه مراقبت از گل و گیاه آپارتمانی

نحوه مراقبت از گل و گیاه آپارتمانی

وقتی گیاه دوست داشتنی‌ما بیمار شود، ناراحت می شویم به خصوص وقتی که بیماری به سراغ گیاه گران قیمت ما بیاید. مرگ گیاهان آپارتمانی یکی از بد‌ترین اتفاقاتی است که میتواند برای یک شخص بیوفتد.

تا زمانی که نیاموزیم چگونه با گیاهان رفتار کنیم تا دچار مشکل و بیماری نشوند، رویاندن گیاهان آپارتمانی لذت بخش نخواهد بود. آفات و بیماری های خاص را معمولا نمی توان غیر منتظره دانست. در بیشتر مواقع دلیل بیماری گیاهان آپارتمانی یا مرگ گیاهان، ناکافی بودن شدید عوامل مهم رشد آنها با بالا بودن بیش از اندازه آنهاست، عواملی مثل نور، آب، گرما، رطوبت و مواد غذایی.

برای حفظ گیاهان در موقعیت دلخواه، وظیفه اول ما این است که در انتخاب گیاهان آپارتمانی دقت کنیم تا انواعی را انتخاب کنیم که با شرایطی که برایشان فراهم می آوریم، سازگار باشند. قدم بعدی، انتخاب دقیق و خرید نمونه های سالم است. آنها را باید با دقت به خانه بیاوریم، و سر انجام شرایط مناسب آن نمونه ها را برایشان فراهم کنیم.

اگر چنین کنیم، باز هم احتمال هست که برگ، ساقه، و گل آنها دچار مشکل شوند و از این رو باید دلیل بروز مشکلات را تشخیص داد و فورا وارد عمل شد. در ادامه این مقاله، راهنمایی های خوبی برای شما آمده است. اگر زود دست به کار شویم، بسیاری از مشکلات را می توان متوقف کرد یا از تأثیراتشان کاست؛ تأخیر در درمان یا اشتباه در انتخاب راه حل می تواند به مرگ گیاه بینجامد.

و اما سخنی با مبتدیان: همه گیاهان گلدار به طور دائم در آپارتمان رشد نمی کنند و شکوفا نمی شوند. بنابراین، اگر گیاهی مثل بنت قنسول، سینر اریا (سینرر) سیکلامن و از این قبیل بعد از اتمام دوره گلدهی شان از بین رفتند، تصور نکنید که کوتاهی از شما بوده است.
7 دلیل مهم که موجب مرگ گیاهان آپارتمانی می‌شود

چندین دلیل احتمالی موجب مرگ گیاهان آپارتمانی می شوند. هفت دلیل مهم عبارت اند از:

1) خشکی خاک: بی آب زندگی ناممکن است. بسیاری از گیاهان می توانند در زمستان با کم آبی بسازند، اما کوتاهی در تأمین آب کافی به هنگام رشد فعال آنها به پژمردگی برگها و سر انجام مرگ گیاه می انجامد.

2) آبیاری بیش از اندازه: در زمستان، معمول ترین دلیل مرگ گیاهان، آبیاری بیش از اندازه آنهاست. برگ این گیاهان می ریزد و آدمی تصور می کند که گیاه تشنه است از این رو آب بیشتری به گیاه می دهد که به دنبال آن گیاه از بین می رود.

هیچ گاه نشانه های کم آبی و پرآبی را با هم اشتباه نکنید. هر دو، موجب پژمردگی و ریزش برگ می شوند؛ اما آبیاری بیش از اندازه، نخست برگ را زردرنگ می کند، در حالی که کمبود آب و رطوبت برگ را چروکیده و قهوه ای می کند. اگر گلدان های سفالی غرقاب شوند، جلبک سبز روی آنها به وجود می آید

3) شب های سرد: اگر گیاه در ساعات روز در شرایط متناوب سرما و گرما قرار گیرد، تأثیرات منفی شب های سرد در مورد آن تشدید می شود، زیرا معمولا نوسان ناگهانی در دما به گیاه اسیب می رساند، نه هوای سرد.

یخبندان معمولا کشنده است و گیاهانی که در پشت پنجره قرار دارند، به احتمال زیاد آسیب بیشتری می بینند. در شب های سرد، هیچ گاه گیاهان را بین پرده اتاق و شیشه پنجره نگذارید. اگر احتمال یخبندان هست و اتاق نیز بخاری یا شوفاژ ندارد، بهتر است گیاهان را از کنار پنجره به وسط اتاق انتقال دهید

4) نور شدید آفتاب: بعضی از گیاهان اگر در معرض نور مستقیم آفتاب قرار گیرند، حتی اگر دمای هوا بالا نباشد، به سرعت از پا در می آیند. بعضی از گیاهان گلدار، مثل شمعدانی، در پشت پنجره های آفتاب رو شاداب هستند اما همین گیاهان و نیز گیاهان دیگر را باید طوری پرورش داد که در ماه های گرم تابستان سطح خاک گلدان هایشان سایه باشد نه آفتاب. اگر چنین نکنیم، خاک داغ می شود و ریشه را می خشکاند.

) هوای خشک و گرم: اگر اتاق را با شوفاژ یا بخاری گرم می کنید، هوای آن بی رطوبت می شود و شرایط را برای گیاهان نامساعد می کند. در زمستان، این شرایط باعث مرگ گیاهان ترد و ظریف می شود و ضرورت خواهد داشت که رطوبت نسبی هوای اتاق افزایش یابد. در صفحه ۲۳۹ روش های افزایش رطوبت هوا گفته شد.

6) خشکی: در اتاق، موقعی که در و پنجره ای باز باشد و وقتی دمای آن بالاتر از دمای بیرون باشد، جریان مخالفی از هوا به وجود می آید که به عامل مهمی در صدمه دیدن به گیاهان تبدیل می شود. به همین دلیل باید گیاهان را از مسیر مستقیم این جریان هوای بین در و پنجره دور کرد.

نقطه دیگری که در معرض این نوع خشکی است، پشت پنجره ای است که شکاف و درزهایی داشته باشد. اگر می خواهید در پشت پنجره، گیاهان ظریف و تردی پرورش دهید، لازم است همه درزهای پنجره را بگیرید.

7) ناکافی بودن نور: نور کم در اتاقی متوسط، معمولا گیاه را از بین نمی برد. نتیجه این شرایط رنگ باختن، رشد ضعیف و گل ندادن گیاه است. اما، نور باید به مقدار مشخصی در اختیار گیاه قرار گیرد. راهروهای تاریک، گوشه های اتاق های بزرگ، ورودی سرسراها و غیره در این شرایط هستند. اگر می خواهید گیاهانی را در این جاها نگه دارید، گهگاه آنها را به مدت دو هفته به جاهایی منتقل کنید که نور به اندازه کافی به آنها بتابد.
مشکلات گیاهان آپارتمانیسوالات متداول

چرا برگهای گلدان ها کدر و بی رمق می شوند؟

احتمالا نور بیش از اندازه است. ممکن است کنه قرمز نیز به گیاهتان حمله کرده باشد. حتی برگ های سبز سالم نیز ممکن است بر اثر گرد و غبار کدر و بی رمق شوند.

نحوه مراقبت از گل و گیاه آپارتمانی
نحوه مراقبت از گل و گیاه آپارتمانی

برگ های بالایی محکم اما زرد هستند

به طور کلی دلیل این موضوع وجود کلسیم (آهک) در کمپوست (خاک) گیاهی است که از این ماده گریزانند. آبیاری با آب سخت (دارای املاح) نیز چنین تأثیری می گذارد.

چرا لبه و حاشیه برگ های گیاهان آپارتمانی قهوه ای میشوند؟

اگر لبه قهوه ای و حاشیه برگها سبز است، احتمالا خشکی هوا دلیل اصلی آن است. ممکن است نوک برگ ضربه خورده باشد. ممکن است به دیوار یا پنجره مالیده شده باشد. اگر حاشیه برگها زرد یا قهوه ای باشد، ممکن است: آب بیش از اندازه، کم آبی، نور ناکافی، آفتاب زدگی، گرما، مواد غذایی بیش از اندازه، خشکی هوا یا تشنگی عامل آن باشد. به دیگر نشانه ها نیز توجه کنید.

چرا روی برگ لکه یا نقاط روشن دیده می شود؟

اگر این لکه ها و نقاط روشن، شکننده و قهوه ای است، کم آبی و اگر نرم و قهوه ای تیره است، پرآبی دلیل احتمالی است. اگر سفید یا کاهی رنگ است، آبیاری با آب سرد، پاشیده شدن آب روی برگ، آسیب سمپاشی، آفتاب زیاد یا حمله آفات و بیماری ها می تواند دلایل آن باشد. اگر لکه ها مرطوب و شکننده باشند چندین آفت ممکن است برگ را کک مکی کنند.

چرا برگ های گل آپارتمانی پژمرده میشود؟

معمول ترین دلیل، خشکی خاک (ناشی از کم آبی) یا غرقابی بودن گلدان (ناشی از بسته بودن سوراخ زهکش یا آبیاری بیش از اندازه) است. ممکن است نور بیش از اندازه (به خصوص اگر پژمردگی در وسط روز باشد) خشکی هوا، گرمای بیش از حد، پر بودن گلدان از ریشه یا صدمات ناشی از آفات باشد.

چرا برگ گلدان های خانگی می پیچد و می افتد؟

پیچش و پس از آن افتادن برگ‌ها نشانه کمبود گرما، آبیاری بیش از اندازه یا خشک و سرد بودن محیط است.

چرا برگ های پایینی گلدان خشک می شوند و می افتند؟

سه دلیل کلی وجود دارد: نور کم، گرمای بیش از اندازه و آبیاری کم.

چرا برگهای گل آپارتمانی زرد می شوند و می ریزند؟

در مورد برگ های پایینی گیاهانی که جوان نیستند، زرد شدن و سرانجام افتادن برگها پدیده ای است طبیعی. اما اگر چندین برگ یکباره زرد شود و بریزد، محتمل ترین دلیل آن آبیاری بیش از اندازه یا سرد و خشک بودن محیط است.

وقتی برگ های گلدان کوچک و بی رنگ اند، ساقه نازک است

این وضع در زمستان و اوایل بهار دیده می شود که گیاه در جایی نگهداری می شده که نسبت به نور دریافتی گرم تر بوده و مقدار آب بیشتری دریافت می کرده است. اگر می توانید ساقه های نازک را هرس کنید و اگر در فصل رشد باز هم ساقه ها نازک شدند به احتمال زیاد یا مواد غذایی کم است یا نور کافی نیست.

چرا گیاه به کندی رشد می کند یا اصلا رشد نمی کند؟

در زمستان این وضع در مورد همه گیاهان عادی است. در تابستان، دلیل احتمالی این موضوع پایین بودن مواد غذایی، آبیاری بیش از اندازه یا نور کم است. اگر این موارد مصداق نداشته باشد و دما در حد مطلوب باشد، احتمالا به تعویض گلدان و خاک گیاه نیاز دارد.

چرا گیاه خانگی گل نمی دهد؟

اگر گیاه به مرحله ای رسیده است که باید گل دهد اما گل در آن ظاهر نمی شود، چند عامل ممکن است مؤثر باشد: محتمل ترین دلیل، نور است؛ پایین بودن مقدار نور یا طول روز نامناسب. دلایل دیگر عبارت اند از: بالا بودن مقدار مواد غذایی، خشکی هوا، حمله تریپس یا تعویض گلدان (بعضی از گیاهان پیش از آنکه گل دهند باید ریشه شان به جدار گلدان چسبیده باشد).

علت این که گل ها به سرعت پژمرده می شوند چیست؟

رایج ترین دلایل: ناکافی بودن آبیاری، خشکی هوا، ناکافی بودن نور، و بالا بودن حرارت.

چرا جوانه های گل می افتند؟

عوامل مؤثر در ریزش برگ، در ریزش جوانه های گل نیز مؤثرند. معمول ترین دلایل عبارت اند از: خشکی هوا، ناکافی بودن آبیاری، نور ناکافی، جابه جایی گلدان، و آسیب ناشی از حمله حشرات.

برگهای رنگ وارنگ، سبز رنگ می شوند

توضیح ساده این وضع، نا کافی بودن نور است. اگر مقدور باشد، همه شاخه های دارای برگ سبز را بچینید و گلدان را نزدیک پنجره بگذارید.

چرا برگ و ساقه می پوسند؟

اگر شرایط رشد گیاه ضعیف باشد، حمله بیماری ها شروع می شود و این وضع را به وجود می آورد. شرایط ضعیف رشاد عبارت اند از: آبیاری بیش از اندازه در زمستان یا باقی گذاشتن قطره های آب روی برگ.

دلیل پارگی و سوراخ سوراخ شدن برگ های آپارتمانی چیست؟

دو دلیل اصلی دارد: اسیب های مکانیکی به سبب رفت و آمد افراد یا حمله حشرات

لایه سفید روی جدار گلدان سفالی

دو احتمال برای این موضوع هست: آبیاری با آب دارای املاح بالا )آب سخت)، وجود مواد غذایی بیش از اندازه.

جلبک سبز روی جدار گلدان سفالی

بی تردید نشانه اشکال در آبیاری است. آبیاری بیش از اندازه یا بسته بودن منفذ زهکش گلدان از دلایل این وضع است.
دلیل ریزش برگ گیاهان چیست؟

ریزش یکی دو برگ گیاه معمولی است اگر آن گیاه جدید گلدانش تعویض شده، تازه خریداری شده، یا تازه از اتاقی به اتاق دیگر جابه جا شده است. با تعویض گلدان )که کمی بزرگ تر باشد، مراقبت در حمل و نقل گیاهان و خودداری از تغییر محل گلدان از سایه به خیلی روشن (بی آنکه چند روزی آن را در جایی بینابین گذاشته باشید، می توانید صدمات ناشی از جابه جایی ها را به حداقل برسانید.

ریزش ناگهانی برگ گدان چیست؟

ریزش سریع، بدون پژمردگی یا رنگ رفتگی قبلی به طور کلی نشانه شوک یا ضربه ای است که به گیاه وارد شده است، از جمله افت یا بالا رفتن پردامنه دما، افزایش ناگهانی شدت نور روزانه، یا خشک و سرد بودن شدید محیط. خشکی ریشه اگر زیر سطح بحرانی باشد مخصوصا در مورد گیاهان چوبی – می تواند به ریزش ناگهانی برگ بینجامد.

 

 

سفارش و ارسال فوری انواع گل و گیاه از بهترین گل فروشی های ایران

شهر خود را انتخاب کنید