معرفی سینره

سینره ی زیبا از جزایر قناری تا به اینجا آمده! باورش سخت است، اما سینره از آفریقا و آمریکا به سایر بخش های جهان فرستاده شده است.
سینره جذاب متعلق به خانواده گیاهان باقلاییان است. بخش‌های زیادی از این گیاه خوراکی هستند و به همین علت می‌توان گفت سینره تقریبا گیاهی بی‌خطر است. او از دید زنبورها هم بسیار دوست‌داشتنی است! سینره منبع مناسبی برای جذب پروتئین توسط زنبورهاست و بنابراین در پروسه تولید عسل هم نقش به‌سزایی دارد. علاوه بر این، میوه‌ها و دانه‌ی این گیاه پرخاصیت منبعی غنی برای تغذیه حیوانات وحشی به شمار می‌رود. سینره یک گیاه بهاری است، یعنی فقط در فصل بهار گل می دهد و در کشور ما به عنوان گل نوروزی معروف است.
سینره به سینرا هم معروف است اما در ایران بیشتر آن را به نام سینره می‌شناسند.
سینره را بیشتر در نزدیکی ایام نوروز و در پایان اسفند ماه میبینیم بعضی از انواع سینره مانند Dichrostachys گل‌های عجیبی دارند که در رنگ های مختلفی مثل بنفش، صورتی و سفید به عنوان یک گیاه تزیینی فروخته می‌شود.
اگر میخواهید کمی رنگ و زیبایی به منزل خود اضافه کنید، خرید گیاهان گل دار انتخاب مناسبی است.
با گلمون همراه باشد تا روش نگهداری گیاه سینره را بخوانید.

نور

گلدان را در نزدیکی پنجره‌ای نورگیر قرار دهید، طوری که در بیشتر طول روز نور غیرمستقیم و کافی خورشید را دریافت کند. به خاطر داشته باشید که سینره خیلی شاخ و برگ پیدا می‌کند و برای رشد به محیط زیادی نیاز دارد.

سینره دوره سرمای کوتاه زمستانی را تحمل می‌کند، اما به طور کلی در طبیعت، در مناطق بدون زمستان رشد می‌کند.

سینره را در نقطه‌ای بکارید که نور کامل خورشید و یا کمی سایه را دریافت می‌کند. اگر سرمای زمستان در شهر شما طولانی است و دمای هوا بیش از چند روز به زیر صفر می‌رسد، توصیه می‌کنیم سینره را به صورت گلدانی بکارید و در داخل خانه نگهداری کنید.
گیاه سینره محیط خنک را بیشتر دوست دارد و دمای تا ۷ درجه را تحمل میکند. و در دمای ۱۲ الی ۱۵ درجه گلدهی میکند.

آبیاری

سعی کنید خاک آن را اکثرا مرطوب نگه دارید و بین هر وعده آبیاری اجازه بدهید تا خاک خشک شود. .هرگز گیاه سینره را غرقاب نکنید و حتما به زه کشی خاک توجه کنید.

در طول ماه‌های گرم‌تر، خاک سینره را پیوسته مرطوب نگهدارید. اگر آن را در باغچه کاشته اید و در طول هفته بارندگی قابل توجهی ندارید، آن را شخصا آبیاری کنید.
اضافه کردن کمی مالچ بر روی خاک رطوبت آن را بیشتر حفظ کرده و از آسیب دیدن ریشه در دماهای خیلی بالا جلوگیری می‌کند.

کود دهی

برای تشویق گیاه به رشد بهتر، در فصل بهار کودی با رهایش آرام به گیاه بدهید. بعد از گلدهی گیاه، از کود مایع چندمنظوره استفاده کنید.
در زمستان گیاه به خواب فرو می‌رود، پس کوددهی را در این فصل متوقف کنید.

معطر بودن و گلدهی

همانطور که از شکل این گیاه مشخص است، گلهای خوش‌رنگ آن نقش اصلی را در محبوبیت آن ایفا می‌کنند. در واقع گلها مهم‌ترین بخش این گیاه هستند. شکوفه‌ها از اواخر پاییز تا اوایل بهار نمایان می‌شوند، البته این بیشتر به نوع آب و هوای محل بستگی دارد. مثلا در مناطق گرم‌تر، شکوفه‌ها کمی دیرتر رشد می‌کنند.

سینره‌هایی که چندرنگ هستند، معمولا اندازه بزرگتری نسبت به سایر سینره‌ها پیدا می‌کنند. در سینره‌های دو رنگ، گلهای بالاتر معمولا صورتی، بنفش و یا یاسی هستند و سینره‌های پایین‌تر خردلی، زرد و یا قهوه‌ای هستند. نوع چندرنگ سینره، عطری دلنشین و آرامش‌بخش تولید می‌کند.

 

معرفی سینره

 

خاک و تعویض گلدان

از خاکی با زه کشی مناسب برای سینره استفاده کنید. اضافه کردن کمی شن و ماسه به خاک گلدان معمولی زه کشی آن را بهتر می‌کند. اگر گیاه را در گلدان کاشته اید، لازم است هرچند سال یک بار گلدان آن را تعویض کنید. این کار را در بهار و قبل از ظاهر شدن جوانه‌ها انجام دهید. برای گلدان جدید، خاک قدیمی را با خاک جدید و تازه مخلوط کنید.

آفات و بیماری‌ها

متاسفانه سینره دچار آفات زیادی می‌شود، مثل :
سوسک خالدار خیار
سوسک بگخوار سیب زمینی
ساس
کک
شته
تخم عنکبوت و … .
پس ضروری است که همواره با اسپری کردن مخلوط آب و صابون به تمام بخش‌های گیاه، آن را از ابتلا به موارد بالا حفظ کنید.

سینره همچنین مستعد ابتلا به بیماری‌های باکتریایی و قارچی هم هست. برای کاهش ریسک ابتلای گیاه به این موارد، او را در اتاق‌های کوچک و یا باغچه پرگیاه نکارید. سینره باید فضای زیادی برای نفس کشیدن داشته باشد. به محض اینکه متوجه شدید گیاه به باکتری یا قارچ دچار شده، هر بخشی را که با آن درگیر است از گیاه جدا کنید تا بیماری به ریشه نرسد و پخش نشود.

البته همیشه نمی‌توان آفات و بیماری‌ها را مقصر دانست. گاهی مشکل خود گیاه است! به عبارت دیگر، سینره گیاهی تهاجمی است. طبق بررسی‌های انجام شده و با استناد بر لیست جهانی گیاهان تهاجمی، رفتاری تهاجمی در برابر سایر گیاهان دارد.

این گیاه زود رشد، معمولا به زمین‌های کشاورزی و حاشیه پارک‌ها و پیاده رو‌ها حمله می‌کند. اگر آن را در خارج از گلدان کاشته اید، ریشه آن را از سایر گیاهان جدا کنید و منحصرا رشد و تکثیرش را زیر نظر داشته باشید.

هرس کردن

شاخه‌های سینره را در فصل بهار هرس کنید تا اندازه گیاه ثابت بماند، بخصوص اگر آن را در گلدان کاشته‌اید. اگر سینره گلدانی را هر سال هرس نکنید، می‌تواند بسیار بزرگ و بدشکل شود.

موارد مصرف

از ساقه و شاخه‌های آن به عنوان سوخت چوبی استفاده می‌شود. چون آسان، سریع و بدون سمیت می‌سوزد.

سمی بودن

گیاه سینره برای کودکان و حیوانات خانگی سمی نیست.

سفارش و ارسال فوری انواع گل و گیاه از بهترین گل فروشی های ایران

شهر خود را انتخاب کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست