بومی : آسیا

گل هوستا گیاهی چندساله با انواع و شکل های مختلف که گلدهی هم دارد اما معیار کاشت، زیبایی برگ های آن است. رنگ برگ برخی از نمونه ها سبز است، برخی ابلق حتی برخی زرد است که حاشیه های سبز دارد. رنگ گل ها هم سفید، صورتی و بنفش است.برگ های این گیاه پهن و و رگ برگ های فرو رفته آن در رگ پهنک جلوه مواجی به آن می دهد. گل ها کوتاه تر از زنبق رشتی و به رنگ سفید وآبی است. این گیاه به آسانی از طریق تقسیم بوته در اسفند ماه ازدیاد می شود. نسبت به سایه درختان مقاوم است .

از کاربردهای این گیاه استفاده برای مرزبندی کردن، کاشت در مناطق ساحلی و باغهای صخره ای را میتوان نام برد. این گیاه دائمی بین ۰٫۵ تا ۱ متر رشد میکند و گستردگی آن نیز تا ۱ متر میباشد و ۲ تا ۵ سال زمان نیاز است تا این گیاه کاملاً رشد کند.
برگها بیضى شکل و موج دارند. اطراف برگها کرم رنگ بوده و همین سبب جذابیت بیشتر این گیاه مى گردد. اندازه سطح پهنک برگ در گونه هاى مختلف متفاوت است.برگها قلبی شکل میباشند.گلهاى هوستا به صورت مجموعه روى گل آذین قرار دارند. رنگ گلها ممکن است سفید, بنفش یا ارغوانى باشد. زمان باز شدن گلها نیز در ارقام مختلف فرق مى کند. مثلاً در بعضى از  هوستا ها گلها اوایل تابستان باز مى شوند و برخى دیگر در اواخر تابستان یا اوایل پاییز.گل ها شیپوری و به صورت خوشه ای میباشند .این گلها در بالای شاخ و برگ گیاه ظاهر میشوند.این گیاه پس از اتمام فصل سرد ، دوباره جوانه زده و رشد میکند.

شرایط پرورش و نگهداری هوستا :

آبیاری هوستا :

زمانی به گیاه آب بدهید که سطح خاک نیمه خشک – نیمه مرطوب باشد . البته گیاهان بالغ هوستا تا حدودی خشکی خاک را تحمل می کنند بنابراین اگر سطح خاک نیز تا عمق حدود ۵ سانتیمتر خشک شود و سپس گیاه آبیاری شود مشکلی برای گیاه پیش نخواهد آمد اما توجه کنید که اگر هنگام چنین شرایطی هوا بسیار گرم باشد (مانند نیمه های تابستان) گیاه دیگر شاداب و باطراوت نخواهد بود. خشکی کشیدن بیش از اندازه موجب پژمردگی و قهوه ای شدن برگها خواهد شد . بهترین زمان آبیاری این گیاهان در طی صبح است تا در طی روز از رطوبت کافی در اطراف ریشه هایشان برخوردار باشند.

نور موردنیاز هوستا :

گیاهان هوستا به مکانهای سایه مقاوم هستند و چنین مکانهایی را دوست دارند اما این به معنی عدم رشد آنها در مکانهایی با آفتاب مستقیم نیست اما باید توجه کنید که وجود اشعه مستقیم آفتاب به همراه گرمای هوا برای این گیاه آزار دهنده است و موجب سوختگی نوک و حاشیه برگها و یا بروز نواحی سوخته قهوه ای رنگ بر روی پهنه برگ می شود. بنابراین و بخصوص د ر مناطقی که تابستانهای گرم دارند بهتر است که این گیاه را در مکانهایی بکاریم که فقط در صبح گاه از نور مستقیم برخوردار هستند و از ظهر به بعد ، سایه باشد و یا اینکه می توان آنها را در مکانهایی کشت کرد که اصولاً نیمه سایه نیمه آفتاب هستند همانند زیر درختان بزرگتر که علاوه بر روشن و پر نور بودن محیط ،گاهی اشعه نور از لابه لای شاخسار درختان به آنها بتابد . توجه کنید که این گیاه اگرچه سایه را به خوبی تحمل می کند اما مکانهای بسیار تاریک و کم نور نیز برای این گیاهان اصلاً مناسب نیست.

دمای مناسب پرورش هوستا :

گیاهان هوستا اصولاً گیاهانی همیشه سبز هستند اما برگهای خود را در زمستان از دست می دهند اما قسمتهای زیزمینی می توانند حتی زمانی که دمای هوا حدود ۳۰- بود از بین نروند و با گرم شدن هوا مجدداً رشد کنند. همچنین اگر این گیاهان را به شکل گلدانی نگهداری می کنید به نحوی که در طی زمستان در داخل منزل هستند و به شکل همیشه سبز به زندگی خود ادامه می دهند باید توجه کنید که در طی زمستان این گیاه دوران استراحت و رکود نسبی لازم دارد و در طی آن به حدود ۸ هفته دمای زیر ۴٫۵ درجه مورد نیاز این گیاه است و ممکن است گیاه در طی این مدت نیز برخی برگهای خود را از دست بدهد. اما این دوران استراحت را از گیاه خود دریغ نکنید زیرا عدم وجود این دوران موجب رشد ضعیف این گیاهان در سال بعد خواهد شد.

معرفی سوسن پلاتینی (هوستا)

 

خاک هوستا :

گیاهان هوستا خاکهایی که زهکش خوب داشته باشند و غنی از مواد ارگانیک باشند را بسیار دوست دارند. مثلاً میتوان از مخلوط خاک معمولی +خاک برگ به نسبت ۱ به ۲ استفاده کرد و به اندازه ۱۰٪ حجم کل مخلوط خاکی به آن شن (با اندازه ذرات حدود ۲ میلیمتر ) نیز اضافه کرد. حداقل عمق خاک مورد نیاز برای کاشت هوستا حدود ۴۰-۳۰ سانتیمتر است بنابراین اگر قصد کاشت هوستا را در گلدان دارید گلدانی استفاده کنید که حداقل همین مقدار عمق داشته باشند و البته به شکل بهینه حدود ۵۰ سانت عمق و همچنین قطر دهانه آن باشد همچنین  اگر در فضای باز قصد کاشتن چندین بوته هوستا را در کنار هم دارید فاصله ۹۰-۳۰ سانیتمتری را با توجه به عادت رشدی گیاهانتان بین آنان در نظر بگیرید. با فرا رسیدن فصل بهار مقداری خاک برگ به ضحامت ۷-۵ سانتیمتر بر روی سطح خاک بریزید و یا با عمق حداکثر ۵ سانتیمتری خاک مخلوط کنید تا این گیاهان از وجود خاک برگ استفاده کنند. اگر قصد استفاده از کودهای شیمیایی را برای این گیاهان دارید فرمولهایی همانند ۱۰-۱۰-۱۰ و یا ۵-۱۰-۵ برای این گیاهان مناسب هستند که می توان از اوایل بهار شروع به کوددهی کرد و هر ۶ هفته یکبار به گیاه کود داد و کوددهی را تا اواسط تابستان ادامه داد و بعد از آن قطع کرد.

تکثیر هوستا :

یکی از متداولترین راه های تکثیر گیاهان هوستا، تقسیم گیاهانی است که بیش از اندازه متراکم شده اند. گیاهان هوستا دارای ساقه های زیرزمینی هستند که در طی رشد ، مرتباً از زیر زمین ساقه های هوایی را به بیرون از خاک می فرستند و خود نیز در زیر زمین گسترده می شوند و رشد می کنند. بنابراین اگر شرایط محیطی برای گیاه مناسب باشد به حجم و تراکم شاخسار گیاه افزوده می شود. در صورت لزوم و البته بعد از گذشت ۴-۳ سال از کاشت شدن گیاه مادری و بزرگ شدن آن به اندازه کافی می توان گیاه مادری را همراه با ریشه هایش از زیر خاک درآورد و نسبت به تقسیم آنان به دو یا چند قسمت اقدام کرد. هر قسمت باید حداقل ۶-۵ ساقه داشته باشند. همچنین به طور کل برای جوان سازی مجدد گیاهان هوستای بسیار بالغ نیز از این روش (یعنی بیرون آوردن گیاه و کاشت مجدد آن ) استفاده می شود. از اوایل بهار می توان نسبت به عمل تقسیم اقدام کرد البته برخی پرورش دهندگان اوایل بهار را برای تقسیم هوستاهای گلدانی مناسب می دانند و مطرح می کنند که برای هوستاهای موجود در فضای باز اوایل تابستان بهتر است زیرا گرمای خاک می تواند به شروع ریشه زایی به گیاهانی که به تازگی تقسیم شده اند و به نحوی ریشه هایشان دست خورده است و آزرده شده است کمک می کند. برای اینکه به برگها آسیب نرسد بهتر است که ابتدا برگهای هوستا را با کمک یک نوار پارچه ای به هم ببندیم تا بیرون آوردن آن از خاک آسانتر باشد.

کاشت بذر این گیاه نیز روش دیگر تکثیر است که البته متداول نیست اما امکان پذیر است. سه هفته بعد از خشک شدن آخرین گل بر روی گل آذین گیاه می توان گل آذین را از گیاه مادری جدا کرد و در اتاقی خشک و خنک قرار داد تا تمامی گل آدین خشک شود سپس می توان نسبت به جدا کردن بذرها و کاشت آنها اقدام کرد. البته می توان در مکانی سرد و خشک نیز آنها را نبار کرد. بذرها می بایست به شکل بسیار کم عمق کاشته شوند. گلدان حاوی بذرها  در مکانی گرم با دمای ۲۴-۱۶ درجه اما به دور از نور مستقیم آفتاب قرار میگیرند. همچنین اگر قصد کاشت بذرهای این گیاه را به شکل مستقیم در فضای باز دارید زمانی که دمای خاک به بیش از ۱۰ درجه رسید (تقریبا اواسط بهار) نسبت به کاشت در فضای باز اقدام کنید.

آفات و بیماری هوستا :

شپشک ، کنه تار عنکبوتی ، حلزون از جمله آفات این گیاه هستند. از بین بیماری ها نیز می توان به نوعی بیماری ویروسی که موجب بروز نواحی زرد رنگ بر روی برگها، پیچش برگها و رشد ضعیف گیاه می شود اشاره کرد. بیماری قارچی انتراکنوز موبج بروز لکه هایی نامنظم به رنگ سفید و یا کرم رنگ با حاشیه هایی قهوه ای می شود. سوختگی جنوبی از دیگر بیماری های قارچی است که موجب زرد شدن برگها و افتادگی و مرگ گیاه میشود . نماتد برگ هوستا نیز از دیگر آفاتی است که موجب بروز رگه هایی زرد-خشکیده بر روی برگ می شود.

هرس هوستا :

گیاهان هوستا در طی فصل رشد نیاز به هرس خاصی ندارد. اما اگر این گیاه در فضای باز کاشته شده است، معمولا در اثر سرمای زمستانی آسیب می بیند و برگهایش را از دست می دهد . بنابراین با سرد شدن هوا در پاییز برگهای این گیاهان به تدریج زرد می شوند . برگهای زرد را از گیاه جدا کنید و همچنین  می توان تمامی ساقه ها و برگسار را از نزدیکی سطح خاک قطع کرد و روی آنها حدود ۱۰ سانتیمتر خاک برگ ریخت تا در برابر سرمای زمستانه بیشتر محافظت شوند. با آمدن فصل بهار میتوان این خاک برگ را کنار زد . با گرم شدن هوا رشد برگهای جدید مجدداً از زیرخاک شروع میشود.

سفارش و ارسال فوری انواع گل و گیاه از بهترین گل فروشی های ایران

شهر خود را انتخاب کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید