رطوبت مورد نیاز گل و گیاه آپارتمانی
رطوبت مورد نیاز گل و گیاه آپارتمانی

رطوبت مورد نیاز گل و گیاه آپارتمانی

هوای سرد مقدار کمی بخار آب لازم دارد تا اشباع شود و بنابراین در روزهای معمولی زمستان، هوا مرطوب است. اما اگر شوفاژ یا بخاری را روشن کنید تا هوای خنک و دارای رطوبت کافی اتاق را گرم کند.

شما با این کار در واقع ظرفیت نگهداری رطوبت آن هوا را بالا می برید و میزان رطوبتی که در هوای سرد کفایت می کرد، دیگر در هوای گرم شده اتاق کافی نیست. هوای گرم شده اتاق در واقع هوای خشک بی رطوبتی خواهد شد که باید برای تأمین رطوبت آن چاره اندیشید.
رطوبت هوای اتاق

در هوای گرم توصیف شده، رطوبت نسبی هوا پایین آمده است.شوفاژ و بخاری که در زمستان هوای اتاق را گرم می کند، رطوبت نسبی آن اتاق را به اندازه بیابان صحرای آفریقا پایین می آورد. تعداد بسیار اندکی از گیاهان این شرایط را می پسندند.

بسیاری از گیاهان برگی و اغلب گیاهان گلدار از شرایط به وجود آمده آسیب می بینند، مگر آنکه رطوبت کافی در اطراف شاخه و برگ آنها تأمین شود.البته اگر اتاق یا جای مرطوب برای گیاهان خود در نظر بگیرید (مثلا گیاهان مناسب آشپزخانه، حمام، تراریوم و)… مشکلات ناشی از کمبود رطوبت کاهش می یابد، اما هوای اتاق نشیمن خشک و بی رطوبت است. می توان از دستگاه های ایجاد کننده رطوبت استفاده کرد که کل هوای اتاق را مرطوب کند.

اما بیشتر مرسوم است که یک یا چند روش پیشنهادی زیر به کار بسته شود تا فقط میکروکلیما (خرداقلیم )اطراف گیاه مرطوب شود.

مه پاشی

از یک دستگاه مه پاش استفاده کنید و لایه ای از ذرات ریز آب را روی برگ ها به وجود آورید. بهتر است از آب ولرم استفاده شود و صبح ها مه پاشی کنید تا پیش از تاریک شدن هوا رطوبت روی برگها بالا باشد.

به همه قسمت های گیاه، پشت و روی برگ، آب بپاشید اگر گیاه در زیر نور آفتاب باشد ، از این کار صرف نظر کنید، تأثیر مه پاشی بیش از آن است که تصور شود رطوبت اطراف گیاه موقتا بالا می رود. در روزهای گرم تأثیر خنک کنندگی دارد، از گسترش کنه قرمز جلوگیری می کند و گردوغبار روی برگها را می زداید.

رطوبت مورد نیاز گل و گیاه آپارتمانی
رطوبت مورد نیاز گل و گیاه آپارتمانی

گروه بندی

گیاهانی که در گلدان یا در باغچه آپارتمانی نزدیک به هم رشد می کنند، این مزیت را به وجود می آورند که رطوبت اطراف شاخ و برگ را با استفاده از رطوبت موجود در خاک گلدان ها بالا برند. هوایی که لابه لای شاخ و برگ گیاهان گروه بندی شده بی حرکت می ماند، رطوبت بالاتری دارد تا هوای اطراف گلدان های تکی بهترین روش بالا بردن رطوبت، استفاده از سینی شنی است )صفحه 57) البته با گروه بندی گیاهان، خطری به وجود خواهد آمد و آن انتقال عوامل بیماری است . فاصله گیاهان باید در حدی باشد که امکان انتقال بیماری بوتریتیس )صفحه 253) وجود نداشته باشد.
گلدان دوتایی

گلدان را در گلدان بی منفذ بزرگ تری قرار دهید و بین آنها را با خزه مرطوب پر کنید. این مجموعه را کاملا و به طور مداوم مرطوب نگه دارید. این کار باعث می شود که همیشه لایه ای مرطوب در سطح گلدان ایجاد شود و با تبخیر آب رطوبت نسبی محیط بالا رود. تاثیر گلدان مضاعف بیش از آن است که تصور کنیم، فقط رطوبت را بالا می برد. گلدان بیرونی منبع رطوبت در بخش پایین گیاه است، ضمن اینکه به صورت عایق نیز عمل می کند و دمای خاک گلدان حاوی گیاه را از تغییرات ناگهانی محفوظ می دارد.
نشانه های خطر پایین بودن رطوبت

قواعد مربوط به رطوبت محیط

گیاهان آپارتمانی کمتر به هوای گرم و بیشتر به رطوبت هوا نیاز دارند. گیاهان دارای برگ نازک معمولا به رطوبت بیشتری محتاج اند، تا گیاهان برگ کلفت و برگ چرمی، اگر اتاق با بخاری یا شوفاژ گرم می شود و دوست دارید گیاهانی را در آن بپرورانید که با آن شرایط سازگار نیستند باید گیاهان را گروه بندی و برایشان گلدان مضاعف درست کنید، و به برگهایشان به دفعات توصیه شده آب بپاشید.

سفارش و ارسال فوری انواع گل و گیاه از بهترین گل فروشی های ایران

شهر خود را انتخاب کنید