معرفی و نگهداری نخل مرداب : از گیاهانی که بیشتر در باتلاق ها و مرداب ها پیدا میشه و این روزها میتونید اون رو در داخل خونه هم نگهداری کنید نخل مرداب هست که به پنجه کلاغی هم معروف هست ، ولی همانطور که گفیتم این گیاه برای باتلاق ها و مرداب ها هست و اگر یمخواهید اونو در خانه پرورش بدید باید شرایط نگهداری رو برایش فراهم کنید که در ادامه تمامی این شرایط رو خواهیم گفت پس با گلمون همراه باشید.

معرفی نخل مرداب

نام علمی و انگلیسی این گیاه  Cyperus alternifolius و از خانواده cyperaceae میباشد که بومی باتلاق های جزیره ی ماداگاسکار و جزیره موریس  میباشد. این گیاه داری 550 گونه مختلف میباشد که همگی به شدت رطوبت دوست میباشند. ساقه های گیاه نخل مرداب تقریبا تا 1 متر رشد میکنن. ساقه های این گیاه بدون برگ بود و راس گیاه دارای برگهای شعاعی (خشن) بارک به رنگ سبزه تیره میباشد.

نخل مرداب جزو گیاهان ارزان ، زیبا و سادگی در نگهداری می باشد که میتوانید خیلی راحت اونو تکثیر کنید که در ادامه روش های تکثیر آن را هم برای شما بیان میکنم. ساقه این گیاه معمولا سخت و در انتها دارای براکته های سبز رگبرگ مانند است که حالت آبشاری دارند، این براکته ها در انتهای ساقه مانند چتر قرار می گیرند.

این گیاه از در تابستان گل آذین های کوچی در قسمت پاییت براکته ها میدهد که اوایل زرد رنگ بوده و سپس به رنگ سفید و در آخر به رنگ قهوه ای در می آید.

نیازها و شرایط نگهداری نخل مرداب

در کل گیاه نخل مرداب به نور زیاد، گرمای متوسط تا زیاد، آبیاری فراوان، رطوبت هوای عادی یعنی ۵۰ تا ۷۰ درصد و خاک قلیایی برای رشد و شادابی نیاز دارد که در ادامه هیرک از نیازها را به صورت کامل مورد بررسی قرار خواهیم داد.

نور مناسب

گیاه نخل مرداب به نور زیاد و غیر مستقیم نیاز داره البته اگر میتونید خیس بودن ریشه رو برای همیشه داشته باشید باید نور زیاد بهش بدید در غیر این صورت حتما در محلی با نور معمولی قرار بدین ولی اول کاری بهتون بگم که این گیاه به آبیاری خیلی زیاد نیاز داره پس نور زیاد به شریط خیس بودن ریشه

میزان آبیاری نخل مرداب

همانطور که در ابتدای مطلب گفتیم این گیاه زادگاهش باتلاق بوده پس برای رشد به آب زیاد چه در فصل گرم و چه در فصل سرد نیاز دارد شما در تابستان و بهار گیاه را روزانه آبیاری کنید  و در زمستان و پاییز مقدار آبیاری را کمی کم کنید. توجه داشته باشید که در فصل گرم سال نیاز آبی آن بسیار افزایش پیدا میکند و از گلدانی استفاده کنید که زهکشی خوبی نداشته باشه (برعکس بقیه گیاهان) و سعی کنید زیر گلدانی آن همیشه پر از آب باشه.

دمای مناسب

این گیاه دمای بین 10 الی 35 درجه سانتی گراد را میتونه به راحتی تحمل کنه ولی بهتر در زمستان دما پایین تر از 10 درجه سانتیگراد نرسه اگر زمستان گیاه نخل مرداب شروع به خزان کرد نگران نباشید چون مجددا در فصل بهار و تابستان شروع به رشد خواهد کرد، در تابستان هم با افزایش دما هم آبیاری را زیاد کنید و هم غبارپاشی را افزایش دهید.

 

معرفی گل برگ نخل مرداب

 

میزان رطوبت

این گیاه به رطوبت زیاد برای شادابی نیاز دارد پس در فصل های گرم سال هر روز و در زمستان هفته ای یکبار به شرط خزان نکردن عمل غبارپاشی را انجام دهید. از تشت آب کنار گیاه هم در فصل های گرم سال میتونید استفاده کنید تا رطوبت مورد نیاز گیاه فراهم شود.

خاک مناسب

این گیاه چون در مرداب و باتلاق زندگی میکرده به خاکی سنگین یناز داره که میتونید برای سنگین کردن خاک و ایجاد رطوبت زیاد از خاک رس در ترکیب خاک آن استفاده کنید ولی ترکیب معمول برای این گیاه مخلوطی از خاک باغچه، تورب و ماسه + خاک رس میباشد.

کوددهی و تغذیه

در فصل رشد گیاه که بهار و تابستان است میتوانید از کودهای کامل که در آب حل میشوند استفاده کنید به این شکل که د. گرم کود را در یک لیتر آّ حل کرده و هر دو هفته یکبار به شکل آبیاری به گیاه بدهید.

هرس و سمپاشی

یکی از رایج ترین آفت های این گیاه شپشک و حلزون هست که میتوانید به وسیله سم ملانیون باهاش مبارزه کنید و همچنین همیشه ساقه های قهوه ای رو از گیاه جداکنید و حتما در فصل های سرد سال گیاه رو به داخل خانه منتقل کنید.

تعویض گلدان

اگر گیاه نخل مرداب رو داخل گلدان نگهداری میکنید تجه داشته باشید که هرچقدر ریشه گیاه در گلدان زیاد باشه رشد برگی گیاه بیشتر خواهد شد پس برای تعویض زود گلدان عجله نکنید ، اجازه بدین که یرشه های گیاه از زیر گلدان خارج بشه و پس از اون اقدام به تعویض گلدان کنید. دقت کنید که زمانی که دارید تعویض گلدان رو انجام میدید به ریشه گیاه آسیب نرسه.

نحوه تکثیر نخل مرداب

این گیاه رو میشه به روش های مختلفی اکثیر که که بهترین اونها تقسیم بوته و قلمه برگ هست که در ادامه هر دو روش رو مورد بررسی قرار خواهیم داد.

تکثیر نخل مرداب به روش تقسیم بوته

شما میتونید به راحتی این گیاه رو از اواسط فصل بهار تا اوایل تابستان از این طریق تکثیر کنیدبه این شکل که ابتدا کل بوته را از خاک خارج کنید به نحوی که ریشه گیاه دچار آسیب نشود و سپس با دست ریشه ها را به چند دسته تقسیم و از هم جدا کنیدو سپس داخل گلدان با خاک مرطوب قرار می دهیم .( هر قسمت را در گلدانی با قطر دهانه ۹تا ۱۱ سانتی متر، حاوی کمپوست گلدانی با پایه پیت قرار دهید و کامل آبیاری کنید.)

تکثیر نخل مرداب به روش قلمه برگ

برای این کار شما باید راس گیاه به همراه برگهای زیر آن را با یک قیچی تیز برش بزنید و سپس در کمپوست مخصوص بذر و قلمه مرطوب قراردهید به طوری که ساقه آن بر عکس به سمت بالا باشد برگها داخل آب قرار بگیرند. بعد از آنکه ریشه زد آن را به یک گلدان مناسب با سایز گیاه منتقل کنید.

مشکلات و بیماری های نخل مرداب

چروکیده شدن برگها

زمانی که گیاه در معرض نور مستقیم خورشید قرار بگیره برگها دچار این مشکل خواهند شد پس گیاه را به محلی با نور فیلتر شده منتقل کنید.

زرد و قهوه ای شدن برگها

این گیاه نیاز آبی زیادی دارد ولی شما این مورد را رعایت نکرده اید پس برای شروع گلدان را در یک تشت آب به مدت 15 دقیقه قرار دهید. از این پس هم غبار پاشی را افزایش دهید و هم دفعات آبیاری.

خشک شدن برگها در زمستان

با پایین رفتن دما (زیر 10 درجه) برگها شروع به ریزش خواهند کرد گلدان را به محلی با دمای بیشتر منتقل کنید.

ریز بودن برگهای جوان

گیاه شما از کمبود مواد مغذی در خاک رنج میبره گیاه را با کود کامل تغذیه کنید.

پیچیدگی برگها

نور برای رشد گیاه کافی نیست گلدان را به محلی با نور زیاد و غیر مستقیم منتقل کنید.

سفارش و ارسال فوری انواع گل و گیاه از بهترین گل فروشی های ایران

شهر خود را انتخاب کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست