انواع گل طبیعی

برگ آرالیا

خرید برگ آرالیا

معرفی و شرایط نگهداری گیاه آرالیا

آرالیا برگ پهن یا آرالیا ژاپنی از گیاهان همیشه سبز و بسیار زیباست. این گیاه بومی شرق آسیا و جنوب کشور ژاپن میباشد. نام علمی آرالیا (Fatsia Japonica) و نام انگلیسی آن Aralia japonica Thunb A , false castor oil plant , sieboldii Hort میباشد و به آن آرالیا دروغین هم میگویند. در این مقاله با نحوه نگهداری گل آرالیا ، هرس آرالیا و .. آشنا می شویم :

گیاه آرالیا برگ پهن از گیاهان آپارتمانی همیشه سبز می باشد و خرید آن انتخاب مناسبی برای محیط های سر بسته است. آرالیا ژاپنی در سرزمین خود به صورت درختچه هایی همیشه سرسبز است و ارتفاع آن به حدود 3 تا 6 متر میرسد. این گیاه ممکن است در برخی از افراد حساسیت های پوستی ایجاد کند.

در صورتی که گیاه آرالیا به درستی نگهداری شود ، به ندرت دچار آفت میشود.

برگ‌های این گیاه پنجه‌ای شکل میباشد و از ۵ یا ۷ یا ۹ لب تشکیل شده است.  برخی از انواع آرالیا برگهایی طلایی و یا ابلق دارند که در مقایسه با آن هایی که برگهای سبز یک رنگ دارند رشد آهسته تری دارند و پرورش آنها مشکل تر است.

 

معرفی گل برگ آرالیا

نحوه نگهداری گل آرالیا :

نور :

آرالیا مکان های پر نور را ترجیح میدهد اما در نیم سایه و نیم آفتاب هم قابل نگهداری میباشد.

دما:

دمای مناسب برای نگهداری گیاه آرالیا 15 الی 20 درجه سانتی گراد میباشد به طور کلی این گیاه دمای کمتر را دوست دارد و در دمای بالا ساقه های آن بیش از اندازه نازک و بلند میشوند.

آبیاری:

برای آبیاری گیاه آرالیا ، اجازه دهید رویه خاک کاملا خشک شود سپس اقدام به آبیاری کنید. آبیاری بیش از اندازه موجب پوسیدگی ریشه های این گیاه میشود.در فصول سرد سال میزان آبیاری را کاهش دهید. بهتر است برای آبیاری آب را به مدت 24 الی 48 ساعت در مکان ساکنی قرار دهید تا کلر آن بپرد.

رطوبت:

گیاه آرالیا نیازمند رطوبت بالا میباشد به طوری که در تابستان لازم است هر روز آبپاشی شود. همچنین برای تامین رطوبت میتوانید ظرفی پر از اب در کنار آن قرار دهید و یا زیر گلدانی بزرگ تری انتخاب کرده و آنرا پر از سنگ کرده و تا نیمه ی آن را پر از آب کنید و گلدان را بر روی آن قرار دهید به نحوی که کف گلدان با آب در تماس نباشد.

کود دهی:

برای بهبود رشد گیاه بهتر است هر 2 هفته یکبار 3 گرم در لیتر تقویت کننده به گیاه داده شود.

خاک:

خاک مناسب برای گیاه آرالیا ، کمپوست با زهکشی خوب میباشد.

تعویض گلدان:

زمان مناسب برای کاشت این گیاه و یا تعویض گلدان آن در فصل بهار و در ماه های اردیبهشت و خرداد میباشد. بهتر است هر سال اقدام به تعویض گلدان کرده و گلدان آن را یک سایز بزرگتر کنید.

تمیز کردن برگ ها:

بهترین راه برای تمیز کردن برگ ها استفاده از اسفنج و آب بدون کلر میباشد.به هیچ وجه از براق کننده های شیمیایی برای تمیز کردن برگ های گیاه استفاده نکنید همچنین گیاه را در معرض مستقیم قطرات آب قرار ندهید.

هرس آرالیا : 

زمان مناسب برای انجام این کار فصل بهار میباشد و این گیاه در شرایط محیطی مناسب می‌تواند تا ارتفاع 2.4-1.8 متر رشد کند که با هرس کردن می‌توان آنرا به 120 – 60 سانتیمتر محدود کرد.

  • نباید در هرس کردن این گیاه شدت عمل به خرج داد چون گیاه دچار استرس میشود.
  • قبل از این کار حتما گیاه را آب دهید تا بتواند بعد از انجام هرس رشد و فعالیت مجدد خود را آغاز کند.
  • می‌توان شاخه‌های جوان را سر زنی کرد تا رشد شاخه‌های جانبی بیشتر شود و گیاه بیشتر رشد افقی نماید تا عمودی. بدین منظور می‌توان در حدود 60 الی 120 سانتیمتر از یک شاخه را کوتاه کرد و برش را دقیقا از بالای یک گره برگی زد. چنین هرسی منجر به شکل بوته‌ای گیاه خواهد شد.
  • برای تحریک گیاه به تولید شاخ‌های جدید و جوان می‌توان  حدود 30٪ از شاخه قدیمی را از ناحیه اتصال به ساقه اصلی کوتاه کرد.
  • شاخه‌های سنگین و شکسته و بد شکل را نیز قطع کنید. این اعمال منجر می‌شود تا رشد شاخه‌های جدید و جوان تحریک شود.
author-avatar

درباره داریوش

داریوش ، نویسنده و وبلاگ نویس با استعداد و خلاقیت بالا، به واسطه وبلاگ پرطرفدار خود با عنوان "گلمون"، به عنوان یک شخصیت برجسته در عرصه نوشتاری شناخته می‌شود. او با تجربه‌های گوناگون و دیدگاه‌های تازه‌ای که به موضوعات مختلف ارائه می‌دهد، توانسته جامعه‌ای پرشور از طرفداران و مخاطبان خود را جذب کند. در وبلاگش، به بررسی و بحث در مورد مسائل متنوعی از جمله دنیای گل‌ها و گیاهان با اسلوبی دلپذیر و زبانی روان می‌پردازد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *