از گل ابوتیلون چه میدانید؟!
از گل ابوتیلون چه میدانید؟!

از گل ابوتیلون چه میدانید؟!

ابوتیلون (Abutilon)

ابوتیلون یا افرای گل دهنده، بوته ای است نیرومند که برگهای بزرگ و گل های آویزان شبیه به افرا دارد. گل های ابوتیلون در تابستان و پاییز ظاهر می شود. این گیاه برای پراکنده شدن نیاز به فضای کافی دارد. بهترین جا برای ابو تیلون، پنجره ای بزرگ است که نور خورشید از پردهای نازک به آن بتابد.
5 نکته درمورد ابوتیلون

1) برگ های ابوتیلون اغلب رنگ وارنگ است. سبز با لکه های زرد و سفید. بعضی از واریته های آن مانند ابوتیلون استراتوم، فقط گیاه برگی هستند که تابستان‌ها نیز گل می دهند.

2) پرورش ابوتیلون دشوار نیست. نه به گرمای زیاد نیاز دارد نه به رطوبت بیش از حد معمول. تهیه قلمه از آن نیز بسیار ساده است.

3) در تابستان می توان آن را در خارج از اتاق نگهداری کرد.

4) تنها آفت های این گیاه شپشک آردی و شته هستند.

5) ابوتیلون را در بهار کمی هرس کنید و آن را تا پاییز آب و کود بدهید. با شروع زمستان آن را باید هرس کرد تا به نصف اندازه خود برسد؛ این کار رشد بوته ای ابوتیلون را در بهار تضمین می کند.
روش نگهداری گیاه ابوتیلون

دما: به گرمای متوسط نیاز دارد . در زمستان، دمای بین ۱۰ تا ۱۵ درجه سانتی گراد مناسب است.

نور: این گیاه باید در محل نورگیر قرار داشته باشد. چند ساعت تابش آفتاب مطلوب است.

آب: از بهار تا پاییز آب فراوان باید داده شود.

رطوبت هوا: گاهی باید به برگ های آن آب پاشید.

تعویض گلدان: در بهار هر سال تعویض گلدان ضروری است. گلدان جدید نباید زیاد بزرگ باشد. گلدهی فراوان مستلزم آن است که ریشه های فراوان در گلدان ایجاد شود.

تکثیر: در بهار با قلمه و بذرکاری (واریته های سبز برگ) این گیاه را می توان تکثیر کرد. تکثیر واریته های رنگ وارنگ با قلمه موفقیت آمیز است.
انواع گل ابوتیلون

ابوتیلون استراتوم: معروف ترین ابوتیلون وبرعکس انواع دیگر، برگ هایش بدون کرک است. بوته ای است سریع الرشد و اندازه آن به 5/1 متر یا بیشتر می رسد. گل های نارنجی یا قرمز آن در تابستان ظاهر می شود.

ابو تیلون مگا پوتامیکوم: رونده و مناسب کاشت در سبدهای آویزان است، می توان آن را به تیم های ۱۲۰ سانتی متری آویخت. برگ های نیزه ای شکل آن حدود 5/7 سانتی متر طول دارند و شکوفه های شبه فانوس آن از ساقه های باریک آویزان می شوند و به همین دلیل نام عمومی آن (فانوس چینی رونده) است. واریته ای از آن (واریگاتا) موجود است که برگهایش رنگی است و لکه های زرد در آن پراکنده است.

ابو تیلون هیبریدوم (دورگ) گیاهی است کاملا متفاوت؛ درختچه ای است پخش شده که ۱۵ متر ارتفاع دارد. برگ ابوتیلون ۷۵ سانتی متر و گل زنگوله مانند آن ۵ سانتی متر درازا دارد. واریته های متفاوتی از ابو تیلون در دسترس هست: زرد، سفید، سرخ و صورتی.

 

سفارش و ارسال فوری انواع گل و گیاه از بهترین گل فروشی های ایران

شهر خود را انتخاب کنید

فهرست