آفت های گل رز و راه حل های آن
آفت های گل رز و راه حل های آن

آفت های گل رز و راه حل های آن

گل رز از گل های تزیینی زیباست که در بسیاری از محصولات گل طبیعی، مثل باکس گل رز از آن به وفور استغاده میشود. که به دلایل زیاد دچار بیماری می شود. اکثر بیماری های گل رز ریشه درآفات گل رز دارند. بنابراین برای کنترل بیماری و درمان آن بهتر است ابتدا آفات رز را بشناسید و راه های درمانی آن را فرا بگیرید. باید توجه کنید که از بین بردن آفات نقش موثری در پرورش گل رز دارد و باید با شناخت آفات و روش مقابله با آن ها به رفع و از بین بردن انواع آفت ها اقدام نمایید.
14 آفت و بیماری های گل رز

در مطالب گذشته با روش های قلمه زدن گل رز و رشد و پروش این گل محبوب آشنا شدیم. در این مقاله از VIP Shop به روش های از بین بدن آفت های گل رز ور در انتها به جمع بندی مقاله خواهیم پرداخت.
1) کوری ساقه رز (Blindness)

تشکیل جوانه گل عملی است که به صورت خود برانگیخته و با توجه به شرایط محیطی همانند دمای خاص یا طول روز مناسب انجام می گیرد. حدود ۱۴ – ۱۶ روز بعد از برداشت شاخه های گل، آغازش گل دهی در مریستمی که از نظر رویشی فعال است صورت می گیرد.

از جوانه های جانبی موجود بر روی ساقه اصلی، ساقه های تولید کننده گل شکل می گیرد. این ساقه ها حداقل دو عدد برگچه ۵ تایی دارند و در زمان برداشت بر روی گیاه باقی می مانند. در این مقطع زمانی ساقه های جانبی که جدیدا بیرون آمده اند در حدود ۵ سانتیمتر طول دارند.

معمولا هر ساقه به یک عدد گل منتهی می شود اما در برخی ارقام و تحت برخی شرایط جوانه گل یا اصلا شکل نمی گیرد و یا بعد از شکل گیری نارس باقی می ماند و به همراه چند برگ خشک می شوند و یا جوانه ها تحلیل می روند و می ریزند. چنین ساقه هایی ساقه های کور نامیده می شوند.

ساقه های کور نسبت به دیگر ساقه ها باریک و کوتاه باقی می مانند و برگهای کمتری در مقایسه با ساقه های گل دهنده دارند، به کندی رشد می کنند و ممکن است برای مدت زمانی طولانی بدون آنکه تغییری در وضعیت رشدی آنها صورت گیرد باقی بمانند

ممکن است ساقه هایی که این مشکل را دارند با افزایش دمای محیط از ۱۲ درجه سانتیگراد به ۱۸ – ۲۴ درجه سانتیگراد از رشدی سالم برخوردار شوند و گل دهند. غلظت و میزان تنظیم کننده های رشد، شدت نور، میزان دما چگونگی رشد ساقه های رز را تحت تاثیر قرار میدهد. شدت نور و میزان دما، سطح جیبرلین و اکسین را در برگهای جوان و در حال توسعه تحت تاثیر قرار می دهد

اگر شرایط به گونه ای باشد که بدلیل رشد ناکافی برگهای جوان، تولید اکسین و جیبرلین کاهش یابد، احتمال دارد جوانه های اولیه گل کوچک شوند و رشد نکنند و در مراحل اولیه توسعه و قبل از شکل گیری پرچم و خامه، خشک و عقیم شوند. شرایطی که موجب بروز عارضه کوری می شود، تولید اتیلن بیش از اندازه را توسط برگهای جوان نیز تحریک می کنند.

رابطه تنگاتنگی بین درجه کوری و تعادل بین سطح فعالیت سوخت و ساز کل گیاه و اتیلن تولید شده وجود دارد. مشخص شده است که چگونگی انجام مسیرهای مختلف سوخت و ساز در گیاه، پدیدار شدن عارضه کوری را تحت تاثیر قرار میدهد که مهمترین آنها رقابت بدلیل کمبود منابع برای انجام فتوسنتز و دیگر واکنش های سوخت و ساز است

این رقابت موجب می شود تا چیرگی انتهایی تحت تاثیر قرار گیرد و به جای فعالیت جوانه انتهایی، جوانه های بیشتری شروع به رشد کند. احتمالا جیبرلین توسعه گلها را تحریک می کند زیرا باعث میشود تا جوانه های توسعه یافته به شکل مرکزی قوی برای سوخت و ساز در آیند که برای رشد و توسعه به مواد خام نیاز دارند. بنابر این غنچه های بیشتری با یکدیگر رقابت می کنند و این مسئله احتمال بروز عارضه کوری را افزایش میدهد.

2) کنه گاوی گل رز (Bullhead)

یکی از مشکلاتی که در برخی از ارقام رز مشاهده می شود عارضه کله گاوی است. کله گاوی را با این خصوصیات می توان تشخیص داد:

الف) نسبت پایین طول جوانه گل به قطر آن: نوک چنین جوانه هایی به جای آنکه تیز باشد گرد است

ب) افزایش وزن و اندازه جوانه گل

پ) افزایش تعداد گلبرگ های کوتاه و شبه گل (پتالوئید)

ت) رشد سریع دومین گلچه در نزدیکی پایه گل که اغلب بر چه دارد. کاهش دما به سطوح پایین (۱۲-۱۵ درجه سانتیگراد) در مراحل اولیه توسعه گل منجر به افزایش عارضه کله گاوی میشود.

این مشکل زمانی که دمای محیط رشد رزهای گارنت و زورینا در محدوده ۱۸-۲۴ درجه سانتیگراد تنظیم شد، برطرف گردید و تحت چنین شرایط حساسیت رزهای باکارا نیز کاهش یافت.

3) شته رز

گونه های متنوعی از شته ها به رزها حمله می کنند اما شایع ترین نمونه ای که از ارقام رز در فضای آزاد و یا در محیط گلخانه ها تغذیه می کند رزا ماکروسینومه است که شته رز نیز نامیده می شود.

شته رز بدنی نرم و گلابی شکل، معمولا با طولی کمتر از 63 / 0 سانتیمتر و به رنگهای متفاوت از سبز تا صورتی و قرمز دارد. تغذیه شته ها با توجه به ناحیه جغرافیایی و شرایط آب و هوایی به تدریج از اوایل بهار شروع می شود و مجموعه های آنها بر روی برگ ها، ساقه و جوانه ها شکل می گیرد.

شته ها با کمک اجزاء دهانی سوراخ کننده – مکنده خود از شیره گیاهی تغذیه می کنند. شته رز همانند دیگر گونه های شته در گروه هایی که شامل تعداد زیادی از آنان است بر روی قسمت انتهایی مانند برگهای جوان وغنچه های گل در حال رشد و توسعه و همچنین پشت برگ ها جمع می شوند.

بر اثر تغذیه آنان برگها به سمت پایین جمع و غنچه های گل بدشکل می شوند و حتی ممکن است غنچه ها قبل از شکوفا شدن، سقط شوند و از بین بروند. بکارگیری حشره کش های تماسی یا سیستماتیک می تواند به کنترل بیماری های گل رز کمک کند. حشره کش های سیستماتیک زمانی مفید واقع می شوند که به محض مشاهده مشکل از آنان استفاده شود تا زمانی که شته ها شروع به تغذیه می کنند ترکیب فعال این سموم در محیط وجود داشته باشد.

یکی از راه های از بین بردن شته های گل رز استفاده از سم میباشد.
سم پاشی گل رز

سم مناسب برای این شته ها سم دیازینون میباشد،برای سم پاشی گل رز برای هر لیتر آب مقدار ۲ سی سی سم دیازینون را با هم ترکیب کنید و به قسمتهایی که شته ها چسبیده اند بپاشید.معمولا پس از ۲ الی ۱۰ ساعت شته ها از بین میروند و به زمین میافتن.

توجه داشته باشید که یک بار سمپاشی ،دلیل نمیشود که گل رز شما دیگر شته نگیرد.

ممکن است گل رز در سال چندین بار در معرض آفت شته قرار بگیرد که هر بار این آفت را مشاهده کردین باید سم پاشی انجام گیرد.

راه دیگر مقابله و از بین بردن شته های گل رز این است که یک دستکش بپوشید و به آرامی شته ها را له کنید که در این روش ممکنه است تعدادی از شته ها در برخی از قسمتهای گل باقی بمانند.

4) سوسک ژاپنی (Japanese Beetle)

سوسک ژاپنی بالغ از رزها تغذیه می کنند. سوسک های بالغ ژاپنی ۹۵/. الى ۱ / ۳ سانتیمتر طول دارند و رنگ آنها سبز متالیک و پوشش بال هایشان قهوه ای مسی است.

آفت های گل رز و راه حل های آن
آفت های گل رز و راه حل های آن

در انتهای شکم دسته ای از موهای سفید وجود دارد. سوسکهای ژاپنی به تعداد فراوان بر روی گلهای رز جمع می شوند و بالغین از گل ها و گاهی برگ ها تغذیه می کنند. بر اثر تغذیه سوسکها از گلبرگ ها، در غنچه های گل سوراخهایی بوجود می آید و در نتیجه گلها باز نمی شوند و زمانی که گلبرگها نابالغ هستند ریزش می کنند.

همچنین سوسک ها از گرده گل ها و برگهای گیاه نیز تغذیه می کنند که در نتیجه مصرف نواحی بین رگبرگی، ظاهر برگ توری مانند شده و اسکلت آن نمایان می شود. سوسکهای ژاپنی اکثرا طی روزهای گرم فعالیت می کنند و رزهایی را ترجیح میدهند که در معرض آفتاب قرار داشته باشند. اگر تعداد گیاهان رز اندک باشد، سوسکهای ژاپنی را می توان با دست از روی رزها جمع کرد اما در سطح وسیع کشت و کار، حشره کش های تماسی مؤثرتر عمل می کند.

5) کنه تار عنکبوتی دو نقطه (Two Spotted Spider Mite)

گونه اصلی کنه است که رزها را مورد حمله قرار میدهد. کنه تار عنکبوتی دو نقطه بسیار کوچک (04,0 – 03, 0 سانتیمتر) و به رنگ نارنجی، سبز یا زرد با دو نقطه سیاه بر روی دو طرف بدن است.

کنه تار عنکبوتی ماده می تواند روزانه ۱۰ عدد تخم و بیش از ۱۰۰ عدد تخم در طی دوران زندگی خود تولید کند. تخم ها معمولا در دسته های چندتایی در پشت برگها گذاشته می شوند. تخم ها شکافته می شوند و لاروهایی با شش عدد پا، بیرون می آیند و پس از مدتی به نیمف هایی با هشت پا و سپس به حشرات بالغ تبدیل می شوند. کنه تارعنکبوتی دونقطه از سلولهای کلروپلاست و معمولا از سطح زیرین برگ تغذیه می کند

کنه ها در نواحی محافظت شده همانند علفها، آشغال های موجود بر روی زمین و برگهای خزان کرده زمستان را سپری می کنند. کنه های تار عنکبوتی دو نقطه از ناحیه زیرین برگها بخصوص در رزهای مسن تغذیه می کند. این آفت، کلروفیل (رنگدانه های سبز رنگ) برگهای رز را با قطعات دهانی خود مورد استفاده قرار میدهند.

بنابراین برگ ها به رنگ روشن (سفید) تا برنزه در می آیند یا ممکن است لکه های سفید الی زرد رنگ بر روی آنان پدیدار شود. همچنین در صورت فعالیت تعداد بیشماری از کنه ها، شبکه های ابریشمی در برگ های جوان ایجاد می شود.

برگ های رز که به شدت تحت تأثیر واقع شده اند قهوه ای شده، می پیچند و از بین می روند. احتمال بدشکل شدن برگ هایی که جدیدا آلوده شده اند نیز وجود دارد. حمله کنه ها معمولا تحت شرایط خشک و گرم بالای ۲۱ درجه سانتیگراد اتفاق می افتد.

در طی تابستان به دلیل افزایش تعداد و در نتیجه فعالیت کنه ها ممکن است از میزان تولید گلها کاسته شود. وجود استرس خشکی، رزها را در برابر هجوم این آفت حساستر می کند. برگها و شاخه های خزان کرده به همراه علفهای هرز می توانند به عنوان میزبان این آفت عمل کنند و بنابراین به شکل مرتب باید جمع آوری و از بین برده شوند.

برای جلوگیری از استرس خشکی، باید گیاهان رز به شکل مرتب آبیاری و از مالچ استفاده شود. حشره کشهایی که طیف وسیعی از عملکرد دارند ممکن است با از بین بردن دشمنان طبیعی کنه ها موجب افزایش جمعیت آنان شوند.

6) پشه رز (Rose Midge)

این افت داسینیرا رودوفاج” اثرات مخربی بر روی رشد و نمو رزهای موجود در فضای باز و گلخانه ای دارد. نمونه های بالغ ظاهری همانند مگس طولی در حدود 12/0 سانتیمتر دارند و به رنگ های قرمز تا قهوه ای – زرد هستند که از رزها تغذیه نمی کنند.

حشرات ماده بر روی نواحی انتهایی رشد، زیر کاسبرگهای غنچه گل، در جوانه های برگ و برگ هایی که هنوز باز نشده اند ۳۰-۲۰ تخم کوچک می گذارند.

بسته به میزان دما حدود دو روز بعد از تخمگذاری، تخمها باز می شوند و لاروهابه طول 5 / 1 سانتیمتر، سفید رنگ و بدون پا بیرون می آیند که بعد از رشد کامل 21 / 0 سانتیمتر و در نهایت نارنجی روشن می شوند

الاروها به طور عمومی از پایه غنچه های گل و یا از سطح بالایی برگها و دمبرگ ها تغذیه می کنند که منجر به سیاه رنگ و بد شکل شدن بافت برگ یا غنچه ها می شود. لاروها به شکل گروهی فعالیت می کنند و معمولا به تعداد ۲۵-۱۰ عدد بر روی یک جوانه گل در بین گلبرگها و کاسبرگهای پایه جوانه گل جمع می شوند.

در طی ۷-۵ روز لاروها بالغ می شوند و بر روی خاک می افتند در آنجا به شفیره هایی که در پیله های سفید رنگ قرار دارند تبدیل می شوند. پشه رز به شکل شفیره زمستان را سپری می کند و با مساعد شدن شرایط محیطی، ظهور حشرات بالغ ۷-۵ روز طول می کشد. دمای خاک بر روی طول مدت چرخه زندگی تأثیر گذار است اما به شکل معمول در حدود دو هفته طول می کشد. اگر دمای خاک برای مدت زمان طولانی حدود ۱۰ باشد ممکن است قبل از آنکه این آفت خساراتی ایجاد کنند رزها بتوانند گل تولید کنند.

حشرات بالغ تنها برای دو روز زنده هستند و به همین دلیل مشاهده آنان سخت است همچنین آنها از گیاهان رز تغذیه نمی کنند. طول چرخه زندگی و مدت زمان موجود بین تخم تا حشره بالغ به دما بستگی دارد و از ۱۲ تا ۲۲ روز طول می کشد.

فک پایین لاروها به شکل داس است که با استفاده از آن شیارهای عمیقی در بافت های جدید و جوانه های نابالغ ایجاد می کنند و از مایعات ترشح شده از زخم ها تغذیه می کنند. تغذیه لاروها منجر به بدشکلی و به هم پیچیده شدن زاویه برگها، نواحی انتهایی رشد، غنچه ها و گلها میشود. در صورت تهاجم شدید این آفت ممکن است تمامی این گیاه از بین برود.

7) تریپس گل (Flower Thrips)

روش اصلی کنترل لارو این آفت شامل هرس کردن و از بین بردن نواحی آلوده گیاه است که می تواند منجر به کاهش یافتن تعداد حشراتی است که منجر به آلودگی مجدد گیاه شوند. از حشره کش ها نیز می توان استفاده کرد اما زمان مصرف سم بسیار اهمیت دارد زیرا احتمال دارد که لاروها به درون گل و جوانه های جانبی فرو روند و سم به آنها اثر نکند.

گاهی می توان پوشش های پلاستیکی در زیر گیاه گذاشت تا لاروهای بالغ و شفیره را که از گیاه بر روی زمین می افتند به دام انداخت. شفیره ها می توانند در بین مواد گیاهی باقیمانده بر روی زمین زمستان را سپری کنند بنابراین با برداشتن مالها در بهار می توان قبل از تبدیل شفیره به مگس، آنها را جمع آوری و حذف کرد.

تعدادی از گونه های تریپس از رزهای موجود در داخل گلخانه و فضای آزاد تغذیه می کنند و تریپس گل فرانکلینیاتریتکی یکی از گونه های متعدد این حشره است که بر روی اغلب ارقام رز فعالیت می کند.

حشرات بالغ تریپس گل طولی در حدود 12/0 سانتیمتر، اندامی باریک، رنگ زرد- قهوه ای با بال هایی چین خورده دارند. حشرات ماده بر روی بافت های برگ تخم می گذارد.

تخم ها می شکافند و نیمف های زرد لیمویی از آن بیرون می آیند. تریپس گل بخصوص حشرات بالغ آن به درون جوانه های گل انتهایی که باز نشده اند، می روند و در آنجا مقیم می شوند. آنها می توانند بر روی علفها و علفهای هرز تولید مثل کنند و زمانی که این گیاهان خشک شوند تریپس ها به روی گیاهان رز مهاجرت می کنند.

چرخه زندگی از تخم تا حشره بالغ در حدود دو هفته طول می کشد بنابراین جمعیت تریپس ها به سرعت زیاد می شود. نیمف و حشرات بالغ تریپس قطعات دهانی سوراخ کننده – مکنده دارند که از آنان برای کشیدن شیره گیاه از برگهای جوان و تازه رشد کرده استفاده می کنند که در نتیجه، برگها بدشکل می شوند و لکه های زرد رنگی روی آنان را ظاهر می شود.

علت قهوه ای شدن برگ گل رز

همچنین جوانه های گل بدشکل میشوند و یا شکوفا نمی شوند یا به شکل نابالغ می افتند. همچنین بر روی گلبرگهای غنچه هایی که شکوفا شده اند بخصوص در ارقامی که گل های سفیدرنگ یا رنگ های روشن دارند، ممکن است خطوط قهوه ای یا لکه های قرمز ظاهر شود. گلبرگ های آسیب دیده قهوه ای میشوند و در نهایت

می ریزند.

به منظور کنترل این آفات می بایست تمامی غنچه ها و جوانه های آلوده را به سرعت جمع آوری و از بین برد. همچنین قبل از آنکه تریپس به جوانه انتهایی یا جوانه گل وارد و در آنجا مخفی شود می توان در چند نوبت از سموم حشره کش تماسی استفاده کرد.

8) زنجره های رز (Rose Leafhopper)

اغلب زنجره های رز، رزا ادواردسیان از رزها به عنوان منبع اصلی غذا استفاده می کنند. نیمف و حشره بالغ این زنجره ها در پشت برگهای گیاهان مستقر می شوند. حشرات بالغ ۳۲/ ۰ سانتیمتر طول دارند و به رنگ سفید کرم تا زرد روشن هستند.

زنجره ماده بالغ در طی فصول سرد قادر است تا ۵۰۰ تخم بر روی پوسته شاخسار رز بگذارد و زخمهایی به رنگ ارغوانی- مشکی ایجاد کند. نیمف های سفید رنگ با چشمهای قرمز از تخم ها بیرون می آیند. نیمف اغلب گونه های زنجره توانایی حرکت به طرفین را ندارد و همیشه رو به سمت جلو پرواز می کند. احتمال دارد بعد از تبدیل شدن نیمف ها به حشرات بزرگسال آنها از روی گیاهان رز به دیگر گیاهان مهاجرت کنند.

زنجره رز زمستان را به شکل تخم و بر روی شاخه های گیاهانی همانند تمشک جنگلی سپری می کند و با توجه به شرایط محیطی در هر سال دو یا چند نسل در هر فصل وجود دارد. نیمف و حشرات بالغ رز با تغذیه از کلروفیل و تخریب آن و همچنین تخمگذاری حشره ماده به گیاه آسیب وارد می آورند. در اثر تغذیه این آفت احتمال دارد که در حدود یک سوم یا یک دوم رنگدانه سبز )کلروفیل( گیاه از بین برود و همانند کنه های تارعنکبوتی دو نقطه برگها را منقوط کنند. این مسئله می تواند منجر به افتادن برگهای نابالغ شود.

زنجره های ماده بالغ ابتدا با اندام تخمگذاری خود بر روی شاخسار رز زخم هایی ایجاد می کنند و سپس در این نواحی تخم می گذارند که عوامل بیماری های قارچی همانند عامل قانقاریای ساقه می توانند از طریق این زخم ها وارد گیاه شوند و مشکلات دیگری بوجود آورند که منجر به مرگ و از بین رفتن گیاه شود. زمانی که جمعیت زنجره های رز زیاد باشد، جمع شدن پوسته های آنان در زمان پوست اندازی بر روی سطح رویین برگها جلب توجه می کند.

برای کنترل زنجره های رز می توان از حشره کش های تماسی استفاده کرد و البته از آنجایی که زنجره های رز بسیار سریع حرکت می کنند و احتمال ترک گیاه قبل از بکارگیری سموم وجود دارد بنابراین زمانبندی صحیح در این رابطه بسیار اهمیت دارد.

کپک خاکستری، ناشی از قارچ بوتریتیس سینرا، یکی از بیماری های گل رز در گلخانه های ایران است کاربرد پتاسیم در محلول غذایی به مقدار 10/0 میلی مولار منجر به افزایش معنیدار شدت بیماری کپک خاکستری گل رز در مقایسه با سطوح 1/0 میلی مولار و 5/0 میلی مولار آن می شود که این مساله به دلیل کاهش غلظت کلسیم گلبرگها است. همبستگی مثبتی بین نسبت پتاسیم به مجموع کاتیون های موجود در محلول غذایی و میزان بیماری دیده می شود. کاربرد متعادل پتاسیم و کلسیم در محلول های غذایی برای تولید گل رز در شرایط آب کشت برای جلوگیری از اثرات ناهمسازی بین آنها و کاهش خسارت بیماری کپک خاکستری گل رز توصیه می شود.
مهمترین آفت گل رز

شته گل سرخ مهمترین آفت گل رز بوده و سالانه خسارت اقتصادی بسیاری را وارد می آورد. این شته در طول سال دارای دو اوج جمعیتی در ماه های اردیبهشت و آذر می باشد. فعالیت شته گل سرخ در بهار که مصادف با رشد سریع و شادابی سرشاخه ها می باشد، موجب ضعف شدید گیاه و مانع از باز شدن غنچه ها می شود.

گل رز یکی از پرفروش ترین گل های شاخه بریده و کنه یکی از مهمترین آفات آن است. با توجه به اثرات منفی آفت کش های شیمیایی، کنترل بیولوژیک یکی از مناسب ترین روش های کنترل آفت به شمار می رود.

9) لکه سیاه

علائم: برگ‌ها و شاخه‌های رز اغلب علائم لکه سیاه که جز بیماری های گل رز است، را نشان می‌دهند که به وسیله قارچ Diplocarpor rosae ایجاد می‌شوند. لکه‌های قهوه‌ای تا مشکی دایره‌ای (4/1 تا 2/1 اینچ قطر) روی هر سطح برگ دیده می‌شوند. وجود یک حاشیه ریشه‌ای در اطراف هر لکه برگ از خصوصیات لکه سیاه رز است. معمولاً در ابتدای بیاری روی برگ‌ها در بن پدیدار می‌شود.

زمانی که علائم شروع به توسعه می‌کنند یک حاشیه یا هاله زردرنگ اطراف هر لکه رشد می‌کند. لکه‌های متعدد ممکن است با هم رشد کنند و یک دمل بزرگ را شکل دهند. اغلب دمل‌های بزرگ و زردرنگ به مقدار بسیار زیاد روی برگ‌های لکه‌دار کمی قبل از ریزش پدیدار می‌شوند. ریزش برگ‌ها به وسیله لکه‌های سیاهی که احتمالاً معمول‌ترین علامت این بیاری است اتفاق می‌افتد.

ریزش برگ‌ها از این شاخه‌ها شروع می‌شود و به تدریج به سمت بالا تا کل برگ منتشر می‌شود اما جوان‌ترین برگ‌ها از دست می‌روند. ریزش سنگین برگ تولید و انرژی گیاه را کاهش می‌دهد. اگر شرایط خشکسالی جدی یا هوای سرد خسارت لکه سیاه رز را تقویت کند گیاهان احتمالاً می‌میرند.
سیکل بیماری: قارچ‌های لکه سیاه در زمستان در بین لکه‌های شاخه مریض یا برگ‌های ریخته شده زنده باقی می‌مانند و در اوایل بهار برگ‌های قارچ‌ها به وسیله وزش باد، باران، آب آبیاری به برگ‌های جوان توسعه یافته منتشر می‌شوند. لکه‌ها روی برگ‌ها در حدود 10 تا 14 روز بعد از آلودگی رشد پیدا می‌کنند.

رگبارهای معمول تابستان و بهار انتشار آلودگی و ریزش برگ را بعداً تسهیل می‌کند. در غیاب یک کنترل مؤثر رزهای مستعد برای لکه سیاه اغلب تا اوایل جون به صورت جدی بی‌برگ می‌شوند. زمانی که یک کشت رز تأسیس می‌شود لکه سیاه تقریباً یک شکل سالیانه است.
کنترل: برنامه کنترل لکه سیاه در کشت رز با کاربرد قارچ‌کش‌های معمول شروع می‌شود. به منظور کنترل بیماری به طور مؤثر در طی فصل کاربرد قارچ‌کش کمی بعد از باز شدن جوانه‌ها در بهار شروع می‌شود هر 7 روز در میان دقیق تا اولین یخبندان سخت ادامه پیدا می‌کند.

در دوران رگبارهای معمول زمان بین کاربرد قارچ‌کش از 7 تا 5 روز کاهش پیدا می‌کند. هر دو سطح بالایی و پایینی برگ تا زمانی که قارچ‌کش از گیاه بچکد اسپری کنید. اضافه کردن مایع شوینده یا پاک‌کننده تجاری (2/1 قاشق در هر گالن) احتمالاً کنترل بیماری های گل رز را با قارچ‌کش پودری محلول را افزایش می‌‌دهد. برای لیست قارچ‌کش‌ها ثبت شده. بهترین زمان برای استفاده قارچ‌کش روی رزها اول غروب است. بعضی از قارچ‌کش‌ها اگر در روز گرم و آفتابی استفاده شود گل رز را می‌سوزاند.
عملیات زراعی همچنین در کاهش انتشار لکه سیاه روی رز مفید است. در پاییز باید تمام برگ‌ها روز زمین جمع شوند و از بین بروند. شاخه‌های بیمار و ضعیف کنار برآمدگی جوانه را هرس کنیم و مالچ خاک را در اواخر زمستان یا اوایل بهار عوض کنیم. رز در آفتاب کامل کشت کنیم و فاصله کافی جهت گردش هوا در نظر بگیریم. آبیاری رز را در جهت اجتناب از خیس بودن گل آبیاری کنیم.

زمانی که رز خریداری می‌کنید واریته‌های مقاوم به لکه سیاه را انتخاب کنید. با شرایط مناسبی که برای رشد لکه سیاه در آلباما وجود دارد یک برنامه اسپری قارچ‌کش برگی تمام برگی حتی بر روی مقاوم‌ترین رزها به بیماری احتیاج است این لکه سیاه را به طور مؤثر کنترل می‌کند.

10) سفیدک پودری

علائم: سفیدک سطحی در ابتدا به صورت تکه‌های کوچک و سطحی کروی شکل سفید رنگ روی سطح برگ‌ها – جوانه‌ها – ساقه‌ها و گل‌ها ظاهر می‌شوند. زمانی که قارچ‌های سفیدک پودری برگ‌ها و ساقه‌های جوان و گسترده را آلوده کردند. پیچیدگی و تغییر شکل (دفرمه شدن) اغلب علاوه بر پیشرفت رشد قارچ پودری و سفید رنگ اتفاق می‌افتد. بعضی اوقات ریزش برگ‌ها روی گیاهان بیماری متعددی دیده می‌شود. جوانه‌های بیمار احتمالاً باز نمی‌شوند و آنها اغلب گل با کیفیت ضعیف تولید می‌کنند. شیوع مجدد سفیدک پودری می‌تواند فراوانی گیاه‌ها و احتمالاً ثبات جوانه را کاهش دهد.
سیکل بیماری: قارچ‌های سفیدک – Sphaerotheca pannosa – خواب زمستانی را در ابتدای جوانه‌های خفته می‌گذراند اما قارچ‌ها ممکن است روی برگ‌ها و ساقه‌ها در طول زمستان‌های ملایم باقی بمانند. هاگ‌های قارچ روی جوانه‌های بیماری تولید می‌شود و روی برگ‌ها گسترده توسط جریان هوا پخش می‌شود.

آلودگی در دمای 70 تا 80 درجه فارنهایت زمانی که رطوبت نسبی 90 تا 99 درصد است اتفاق می‌افتد. رشد قارچ‌های نازک و حساس برای این سفیدک قارچی بیشتر از بافت‌های مستعد هستند. روزهای گرم و خشک که با شب‌های خنک و مرطوب همراه است در بهار و پاییز، پیشرفت سفیدک پودری کمک خواهد کرد. چون یک فیلم نازک آب از آلودگی جلوگیری می‌کند. رگبارهای معمول یا شبنم سنگین معمولاً انتشار بیماری های گل رز را کاهش می‌دهد. سفیدک پودری در طی هوای داغ به ندرت دیده می‌شود.
کنترل: کنترل مؤثر سفیدک پودری با ترکیب عملیات زراعی را سپری قارچ‌کش به دست می‌آید. عملیات زراعی که در مورد لکه سیاه بحث شد همچنین برای سفیدک پودری به کار می‌رود. واریته‌های مقاوم بهترین دفاع در مقابل سفیدک پودری است. تعدادی واریته‌ رز به خصوص جدیداً ایجاد شده که به خوبی مقاومت سفیدک پودری دارد. تعدادی واربته رز به خصوص جدیداً ایجاد شده که به خوبی مقاومت به سفیدک پودری دارد.

آفت های گل رز و راه حل های آن
آفت های گل رز و راه حل های آن

11) گال طوقه

علائم: زخم‌های گرد شده یا باد کرده روی ساقه‌ها پیدا می‌شوند. یا ریشه‌هایی که زیر سطح خاک هستند. زخم‌ها یک سطح ناهموار و غیرطبیعی با یک قطر 4/1 تا چندین اینج دارند. زخم‌های جوان در حال رشد صاف و سفید تا سبز روشن هستند اما به مرور زمان آنها سیاه‌تر و سخت‌تر هستند. رزها با زخم‌های بزرگ با پیشرفت خوب از رشد باز می‌مانند برگ‌ها کوچک زردرنگ دارند، شکوفه‌های کمی تولید می‌کنند.
سیکل بیماری: باکتری گال طوقه Agrobcterium tumefaciens معمولاً با چشم‌انداز روی تنه‌های بیمار قلمستان معرفی شده‌اند. زمانی که گال‌ها پوسیده می‌شوند. باکتری‌های در خاک آزاد می‌شوند جایی که آنها برای 2 تا 3 سال زنده باقی می‌مانند. باکتری‌های از طریق زخم‌ها یا نقاط باز طبیعی در ریشه‌ها به گیاهان وارد می‌شوند. زمانی که وارد گیاه می‌شوند باکتری‌ها سرعت تقسیم سلولی را برمی‌انگیزند و به همان اندازه سایز سلول‌ها را افزایش می‌دهند. زخم‌ها ماه‌ها بعد از آلودگی قابل مشاهده می‌شوند. احتمالاً بسته به قدرت گیاه میزبان شرایط محیطی به رشد خود ادامه می‌دهد. فساد زخم‌ها معمولاً از زمانی‌ که آب و مواد غذایی به اندازه کافی برای رشد در دسترس نیست شروع می‌شود.

12) موزائیک رز

علائم: نقاط گرد زرد طرح خطوط سفید مایل به زرد سیار و خطوط رنگارنگ سبز و زرد روی شاخ و برگ علائم معمول موزائیک رز هستند. نشان آب، طرح برگ بلوطی، مشخص شدن رگبرگ و زرد شدن معمول برگ‌ها و نابودی برگ همچنین با موزائیک زرد در ارتباطند.

علائم معمولاً در طی دوره رشد سریع در بهار و پاییز قابل توجه هستند. کاهش در جوانه‌های گل و بلند شدن نهال در ویروس‌های خاصی که واریته‌های رز را آلوده می‌کند دیده می‌شود. آلودگی ویروسی قدرت گیاه را کاهش می‌دهد و به موجب آن حساسیت گیاه به خسارت ناشی از خشکسالی شدید و یا دمای پایین افزایش پیدا می‌کند. بیماری‌های دیگر ویروسی رزها شامل، پیچیدگی برگ رز و کوتولگی رز بهاره است.
سیکل بیماری: ویروس‌های رز زمانی که جوانه‌ها و قلمه و ریشه آلوده به بیماری ویروسی به گیاهان سالم پیوند زده شوند منتقل می‌شوند. برخلاف اکثر ویروس‌های گیاهی، ویروس‌های رز به وسیله حشرات منتشر نمی‌شوند انتقال گروه یک ویروس PNSV) Prunus nectotic ringpot virus) مظنون است که به رشد کند بیماری در رزها منجر می‌شود.
کنترل: هیچ درمان عملی برای موزائیک رز شناخته نشده است. زمانی که کشت رز جدید بنا نهاده می‌شود باید گیاهانی که تنها از علائم آلودگی و ویروسی آزاد هستند خریداری شوند. در دورنمای کشت این بیماری باعث خسارت کافی جهت اجازه حذف سریع رزهای آلوده به ویروس نمی‌شود.

به هر حال تعویض رزهای آلوده به ویروس بیشتر از گیاهان سالم به طور معمول منجر به کاهش در قدرت گیاه می‌شود. پرورش‌دهندگان باید توجه داشته باشد در اصلاح و تکثیر رزها با گیاهانی که علائم بیماری های گل رز نشان می‌دهد از بین بروند. عملیات گرمایی جهت تولید جوانه‌های بدون ویروس برای تکثیر باید احداث شود.

13) نماتدها

علائم: قدرت پایین گیاهی، برگ‌های کوچک زرد – ریزش زودهنگام برگ – پژمردگی و کاهش تشکیل جوانه علائم خسارت نماتد روی شاخ و برگ رزها هستند. این علائم به راحتی با کمبود مواد حاصلخیز خاک و گال طوقه اشتباه می‌شوند. تنزل گیاه معمولاً به تدریج در یک دوره زمانی چندین ساله تا زمانی که کیفیت ضعیف شاخ و برگ و گل به راحتی قابل مشاهده شود اتفاق می‌افتد.

بی‌رنگی و کاهش در مقدار فیبر ریشه‌ها اغلب با خسارت نماتد روی رز مرتبط است. نماتد گره ریشه گره‌هایی کوچک و مشخص روی فیبرهای ریشه تولید می‌کنند. اگر شکل نماتد مورد شک است. یک آنالیز نمونه خاک جهت نماتد پیشنهاد شده است. ادامه ANR-40 حلقوی را ببینید. “علائم مشخصه بیماری گیاه” جهت راهنمایی جمع‌آوری و درست کردن نمونه خاک برای آنالیز نماتد.
سیکل بیماری: نماتدهای پارازیت اغلب در چشم‌انداز بستر در ریشه یا در خاک چسبیده به ریشه در رز کشت شده دیده می‌شوند. مشکلات نماتد اغلب زمانی که رزها در باغ و سبزیجات قدیمی کشت می‌شوند وسعت پیدا می‌کند. نماتدها معمولاً به وسیله آب باران – خاک یا وسایل شخم منتشر می‌شوند.

لارو یا نماتد بالغ آزاد اغلب به آرامی (3 اینچ تا 2 فوت در سال) در سطح خاک مهاجرت می‌کنند. نماتد از سلول‌های سطح ریشه یا درون ریشه تغذیه می‌کنند. تحت شرایط مطلوب خاک نماتدها سریعاً تولیدمثل می‌کنند. (سیکل زندگی 3 تا 4 هفته) و در هر سال چندین نسل احتمالاً تولید می‌شود.
کنترل: بهترین کنترل برای آفات نماتد رز پیشگیری است. قبل از کشت رزهای ریشه‌های خالی و رزهای پرورش‌یافته در گلدان ریشه‌هایشان برای علائم صدمه نماتد بررسی می‌شود. یک نمونه خاک برای آنالیز نماتد جمع کنید. به خصوص اگر خسارت نماتد روی گیاه قبلی مورد تردید است.

قبل از کشت ضدعفونی با واپام یا متیل بروماید (Down fume MC2) روی بستر جدید یا تازه تعمیر شده از آفات نماتد برای یک یا دو سال جلوگیری می‌کند. راهنما برای استفاده از نماتدکش‌ها ضدعفونی‌کننده‌ها در ادامه ANR-30 جلوگیری بحث شده است – ” کنترل نماتد در باغ خانه ” – زمانی که یک محل بنا نهاده می‌شود. نماتدها نمی‌توانند کنترل شوند. مگر گیاهان از بین بروند بعد از کشت نماتدکش جهت استفاده مالکان وجود ندارد.

امیدواریم تا به اینجای مقاله مطالب مفیدی را خدمت شما عزیزان ارائه کرده باشیم. در ادامه به 5 گروه از آفات و بیماری های گل رز که موجب مرگ گل رز میشوند اشاره خواهیم داشت. اگر در باغچه یا در خانه خود گل رز دارید حتما ادامه این مقاله از گلمون را دنبال کنید. شاید برای شما هم اتفاق بیفتد….
آفت‌ها و بیماری های گل رز را بر اساس نحوه تغذیه و اندام گیاهی1) آفات حشرات گل‌خوار:

در این گروه گونه‌های متفاوتی وجود دارد که با تغذیه از قسمت‌های مختلف گل باعث بد شکلی و کاهش کیفیت گل خواهند شد. سوسک‌های گل‌خوار در بهار در باغچه‌های رز ظاهر شده و از اندام گل‌ها تغذیه می‌کنند. زنبورهای گال زا نیز گال‌های قرمز مژه‌دار روی میوهٔ رزها ایجاد می‌کنند. گونه‌های فعال عبارتند از:

الف) سوسک گل خوار سیاه Oxythyrca cincteua

ب) سوسک گل خوار بور Epicometis hirta

پ) سوسک سبز گل‌سرخ Cetonia aurata

ت) زنبور گال‌زای رز Rhodites Rosae
2) آفات چوبخوار:

این گروه بر روی ساقه، ریشه و شاخه‌های گل رز فعال هستند. کرم‌های سفید از ریشه گیاهان تغذیه می‌کنند. سوسک‌ها و زنبورهای چوبخوار نیز در مرحله لاروی به درون ساقه نفوذ کرده و با تغذیه از بافت‌های چوبی دالان‌های طولی ایجاد می‌کنند. گونه‌های مهم عبارتند از:

الف) کرم سفید ریشه Polyphylla olivieri

ب) شاخک بلند رزاسه Osphrateria coerulescens

پ) زنبور چوبخوار رز
3) مبارزه با کرم سفید ریشه Polyphylla olivieri

1) جمع‌آوری حشرات کامل از اواخر بهار به بعد

الف‌) جمع‌آوری حشرات در صبح زود بوسیله تکاندن درختان

ب‌) جمع‌آوری حشرات کامل با کمک نور چراغ

ب) از بین بردن علف‌های هرز سطح باغ از علف‌های هرز یکساله و چند ساله چون منبع غذایی خوبی برای لاروهای سن اول است.

پ) شخم زمستان و جمع‌آوری لاروها در اسفندماه

ت) مبارزه شیمیایی با استفاده از دیازینون (3 تا 3.5 لیتر) و پودر وتابل لیندین 10 کیلو در هکتار به طریق محلول پاشی پای درخت در اوایل بهار و اوایل تابستان. بهتر است بعد از ریختن محلول پای درخت آبیاری سبکی نیز انجام شود.

ث)استغاده از باکتری Bacillus popilliae علیه این آفت استفاده می‌کنند که باعث بوجود آمدن بیماری شیری (Milky disease) در لاروها می‌شود.

ج) قارچ Metarrhizium anisopliae نیز روی لاروها تأثیر دارد.
4) آفات حشرات مکندهٔ شیریهٔ گیاهی:

این گروه در قسمت بالا و زیر برگ و غنچه، ساقه و جوانه‌های گیاه فعالیت می‌کنند و هنگامی که تعداد آن‌ها بسیار زیاد باشد با مکیدن شیرهٔ گیاه مانع از رشد گیاه خواهند شد. این آفت‌ها به اندام‌های مختلف گیاه رز خسارت مستقیم و غیر مستقیم وارد می‌کنند، و عبارتند از:

شته گل‌سرخ Macrosiphum Rosea : بر روی سرشاخه‌ها، جوانه‌های برگ و غنچه‌ها مستقر شده و با خرطوم خود از شیرهٔ نباتی گیاه تغذیه می‌کند. شته موجب عدم رشد شاخه و باز نشدن جوانه‌ها و غنچه‌ها خواهد شد و در نهایت گیاه ضعیف و پژمرده می‌شود. بهترین روش کنترل شته، انتخاب یک روش صحیح برای سم‌پاشی است که در آن دشمنان طبیعی شته مانند کفشدوزک از آسیب سم محفوظ بمانند.

الف) شته گندم و گل‌سرخ Metopolophium dirhodum

ب) شپشک سپردار سفید گل‌سرخ Aulacaspis Rosea

پ) زنجرک گل‌سرخ Edwardsiana Rosea

ت) سفید بالک رز Aleurodes Cotesii

ث) تریپس توتون Thripstabaci

ج) تریپس گل Frankiniella intonsa

چ) کنه دو لکه‌ای Tetranychus urticae
5) گروه آفات حشرات برگ‌خوار (کرم برگ خوار گل رز)

حشرات این گروه در مرحلهٔ لاروی و بلوغ در روی برگ‌ها و جوانه‌ها خساراتی ایجاد می‌کنند. گونه‌های فعال عبارتند از:

الف) زنبور برگ‌بر رز Megachila sp: حشرات بالغ حواشی برگ‌های رز را نیم دایره برش زده و جهت لانه‌سازی استفاده می‌نمایند.

ب) زنبور برگ‌خوار رز Arge Rosea: لاروها به رنگ سبز با لکه‌های سیاه که از برگ‌های جوان تغذیه می‌کنند.

پ) زنبور برگ خوار ثانوی رز Allantus viennensis: لاروها از پارانشیم برگ‌ها تغذیه می‌کنند و در اوج خسارت تنها رگبرگ‌های اصلی بر جا می‌ماند.

ت) زنبور شبه زالوی برگ خوار رز Caliroa limacine: لاروها از پارانشیم رویی برگ‌ها تغذیه می‌کنند.

ث) پروانه برگ‌خوار رز Cacoccia rosana: با ایجاد تارهایی برگ‌های رز را از طول ریشه می‌کند و از پارانشیم برگ‌ها تغذیه می‌کند.

ج) پروانه جوانه‌خوار رز Archips rosanus: لاروها از پارانشیم برگ تغذیه کرد و با تارها برگ‌ها را از طول لوله می‌کنند.

چ) کنه تارعنکبوتی: با چشم غیر مسلح به سختی دیده می‌شود. تعداد بسیاری از آن‌ها بر روی برگ تخم‌گذاری کرده و با مکیدن آب برگ باعث خشک شدن برگ می‌گردند. سطح برگ‌ها کاملاً از تار عنکبوت مانندی پوشیده می‌شود.

امیدواریم با این توضیحات، آفات گل رز را به خوبی به شما معرفی کرده باشیم و بتوانید از راه های مقابله با این آفات به شکل مطلوب بهره مند شوید.

سفارش و ارسال فوری انواع گل و گیاه از بهترین گل فروشی های ایران

شهر خود را انتخاب کنید