معرفی آستارانتیا ستاره گون

اسم این گیاه زیبا از کلمه لاتین aster  به معنی ستاره گرفته شده است. آستارانتیا برای محیط خارجی منزل، مثل باغچه‌ها مناسب است. گل‌های زیبا و خوش رنگ آن باعث شده که او واقعا مثل یک ستاره در هر فضایی بدرخشد!
نام علمی آن Astrantia major Hadspen blood میباشد.
نگهداری از آن خیلی پیچیده نیست. فقط باید آن را در یک محیط پر نور قرار دهید و خاک آن را از اوایل بهار تا پاییز همیشه مرطوب نگه دارید. باد شدید به آستارانتیا آسیب می‌زند. پس بهتر است آن را در محیطی قرار دهید که از وزش باد در امان باشد. آستارانتیا برای زنبور ها بسیار جذاب است! پس اگر قصد نگهداری از آستارانتیا را دارید، باید میزبان زنبور ها هم باشید.
با گلمون همراه باشید تا روش نگهداری گیاه آستارانتیا ستاره گون را بدانید.

شرایط نگهداری

نور و دما

آستارانتیا برای رشد به نور کامل خورشید نیاز دارد. البته فراموش نکنید که در چنین شرایطی باید آبیاری مرتبی نیز داشته باشد.
البته جای نگرانی نیست، چون آستارانتیا گیاه تطبیق پذیری است و می‌تواند در سایه نیز رشد خوبی داشته باشد.

شرایط ایده‌آل این است که آستارانتیا را در نقطه‌ای قرار دهید که در ساعاتی از روز، نور کافی را دریافت می‌کند و در باقی روز سایه کمی نیز دارد. داشتن سایه برای این گیاه ضروری است، چون مانع از سوختن برگ‌های آن می‌شود.
آستارانتیا می‌تواند سرمای شدید زمستان و سایر شرایط دشوار محیطی را تحمل کند، اما هوای گرم و مرطوب برای آن خوشایند نیست. در واقع ترکیب رطوبت و گرمای شدید برایش مشکل ساز است.

آبیاری

این گیاه برای بقا و جلوگیری از بیماری‌های مختلف، به داشتن خاکی مرطوب نیاز دارد. مطمئن شوید که در فصل‌های گرما گیاه را به خوبی آبیاری می‌کنید. دفعات آبیاری را در طول تابستان‌های گرم افزایش دهید. در غیر این صورت آستارانتیا سریعا پژمرده خواهد شد.

به عبارت دیگر، باید همیشه خاک آستارانتیا را مرطوب نگه دارید، چون آن نمی‌تواند دوره طولانی خشکی را تحمل کند و معمولا از بین خواهد رفت. پس بدون شک داشتن خاکی با زه‌کشی مناسب برای آن ضروری است.

خاک و کوددهی

آستارانتیا در خاک رس غنی همراه با ترکیبات مخصوص گیاهان آپارتمانی رشد چشمگیری دارد. علاوه بر این، خاک آن باید کمی اسیدی نیز باشد.
از زه‌کشی مناسب خاک غافل نشوید، خاک باید آب را به خوبی از خود عبور دهد. به طوری که گیاه در خیسی راکد خاک قرار نگیرد.

برای افزایش مواد معدنی خاک به آن برگهای خشک شده،کمپوست و یا دانه قهوه اضافه کنید و برای بهینه کردن رشد گیاه، بهتر است سطح خاک را با کمپوست و یا مالچ‌های طبیعی بپوشانید تا رطوبت در خاک باقی بماند. سالی یک الی دو بار برای تقویت گیاه از کود متعادل استفاده کنید.
دانه‌های قهوه علاوه بر غنی کردن خاک، باعث افزایش میزان اسیدی بودن آن نیز می‌شوند.

هرس کردن و گل دهی

شکوفه‌ آستارانتیا در اواسط تابستان ظاهر می‌شود و معمولا همراه با این فصل پایان می‌یابد. گل آستارانتیا گرد، پهن و معمولا ترکیبی از رنگ صورتی و سفید است.
این گلهای زیبا به صورت دسته‌هایی متراکم توسط برگچه‌هایی گل مانند احاطه شده‌اند. شکل خاص این گلها، باعث شده تا یادآور شعله آتش و یا یک ستاره پرنور باشند.
برای اینکه گیاه را تحریک کنید که در تابستان هم گل بدهد، باید به محض اینکه شکوفه‌ها شروع به پژمرده شدن کردند، آن ها را از گیاه جدا کنید. این کار را با قیچی و یا ابزار مخصوص باغبانی انجام دهید.

آستارانتیا گیاهی بسیار پرکار بوده و شخصا برای خود گرده افشانی می‌کند. پس اگر می‌خواهید از این کار جلوگیری کرده و در عین حال در آینده گلهای زیباتری داشته باشید، حتما طبق دستور بالا عمل کرده و گلها را قبل از افتادن جدا کنید.
حتی می‌توانید گل آستارانتیا را به عنوان گلی شاخه بریده در دسته گلهای خود استفاده کنید. چون عمر این گلها به طور طبیعی کوتاه است، بهتر است تا زمانی که هستند از آنها استفاده کنید! آنها در گلدان نیز جلوه بسیار زیبایی خواهند داشت.

معرفی آستارانتیا ستاره گون

آفات و بیماری ها

خوشبختانه آستارانتیا به طور جدی از حضور آفات و یا ابتلا به بیماری‌ها رنج نمی‌برد.
اما ممکن است مورد حمله شته و حلزون قرار بگیرد. این آفات به برگ آستارانتیا بسیار علاقمندند. پس توصیه می‌کنیم به طور مرتب سلامت برگها را چک کنید.
اگر اوضاع وخیم‌تر شود، گیاه مورد حمله کپکهای آردی قرار خواهد گرفت.

تکثیر

این گیاه به روش کاشت بذر و تقسیم بوته تکثیر پیدا میکند و بهتر است در اوایل پاییز یا بهار انجام شود.

موارد مصرف

آستارانتیا یکی از زیباترین گلها برای سنگفرش کردن باغچه است. آن را در زیر درختها، حاشیه باغچه و نزدیکی پله‌ها بکارید تا زمین را بسیار زیباتر کند.
آستارانتیا یک گل شاخه بریده بسیار مقاوم نیز هست و می‌تواند نقش مهمی در دسته گل‌های شما ایفا کند.
ریزوم و ساقه این گیاه نیز در تهیه دارو برای مقاصد پزشکی پرمصرف هستند.
جالب است بدانید از روغن استخراج شده از این گیاه در ترکیبات شربت معده استفاده می‌شود.
از برگ‌های خشک شده آستارانتیا در ترکیب داروهای گیاهی به عنوان محرک دستگاه گوارش و برای کمک به سیستم هضم غذا استفاده می‌شود.

سمی بودن

این گیاه برای کودکان و حیوانات خانگی بی خطر است.

سفارش و ارسال فوری انواع گل و گیاه از بهترین گل فروشی های ایران

شهر خود را انتخاب کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید