معرفی گیاه آرالیا

آرالیای ژاپنی، با برگ‌های ارتجاعی و محکم خود، تقریبا در هر محیط و هر شرایطی دوام می‌آورد؛ همین موضوع باعث شده که این گیاه بهترین انتخاب برای کسانی باشد که به تازگی باغبانی و نگهداری از گیاهان را آغاز کرده‌اند.
با گلمون همراه باشید تا روش نگهداری گیاه آرالیا برگ پهن ژاپنی را بدانید.

اگر مکانی را سراغ دارید که هیچ گیاهی در آن رشد نمی‌کند، آرالیای برگ پهن ژاپنی را به آنجا ببرید! بعد از مدتی خواهید دید که آرالیای قهرمان، برخلاف گیاهان قبلی به خوبی به رشد خود ادامه می‌دهد.
آرالیا برگ پهن ژاپنی در محیط گرم و مرطوب تابستانی به خوبی رشد می‌کند، بخصوص اگر پس از آن وارد پاییز کمی سرد و خشک شود. توجه داشته باشید که در هوای خیلی سرد و خشک از بین می‌رود. نگهداری از آن واقعا آسان است.

در پاییز شاهد خوشه‌های زیبایی از شکوفه‌های سفید رنگ خواهید بود که بعدا به توت سیاه تبدیل می‌شوند. اگر باغچه شما پر از پرنده شد تعجب نکنید! پرندگان عاشق میوه‌های این گیاه هستند و تا زمانی که آرالیا میوه می‌دهد، مرتبا به باغچه شما سر می‌زنند.

آرالیای برگ پهن ژاپنی، با برگ‌های براق و ساقه‌های بلند خود، تا ۲ حدود متر رشد می‌کند. هر چه آرالیا بیشتر رشد کند، بیشتر به سمت پایین خم می‌شود.
برگ‌ها‌ی زیبا، براق و سبز رنگ این گیاه  باعث شده که آرالیا برگ پهن در لیست‌ خرید گیاه آپارتمانی نقش مهمی را ایفا کند.

روش نگهداری

اکنون روش نگهداری گیاه آرالیا برگ پهن ژاپنی را شرح میدهیم:

نور

آرالیا گیاهی سایه دوست است. در واقع بهترین رشد آن در سایه نسبی یا حتی سایه کامل صورت می‌گیرد. اگر آرالیا در معرض دریافت نور کامل خورشید قرار بگیرد، دچار رنگ پریدگی خواهد شد. به همین علت، دریافت چند ساعت نور خورشید در طول روز برای آن کافی است. توصیه می‌کنیم آن را در نزدیکی یک پنجره شرقی قرار دهید. وجود پرده به عنوان فیلتری برای نور می‌تواند مفید باشد.
آرالیا در اکثر مکان‌هایی که از نور کافی و سایه نسبی برخوردارند به خوبی رشد می‌کند.

آبیاری

در طول فصول رشد گیاه، آبیاری مرتب بسیار ضروری است. هر زمان که سطح خاک خشک شد، گیاه را آبیاری کنید. با آمدن فصل زمستان، از میزان آبیاری کم کرده و صرفا برای جلوگیری از خشک شدن گیاه را آبیاری کنید.
آرالیا نسبت به خیس شدن خاک بسیار حساس است، به همین پس زه کشی خوب خاک و گلدان برای آن حیاتی است.
برای آبیاری گیاه آرالیای برگ پهن ، اجازه دهید روی خاک کاملا خشک شود سپس اقدام به آبیاری کنید.
آبیاری بیش از اندازه موجب پوسیدگی ریشه های این گیاه میشود.
و بهتر است از آب بدون کلر استفاده کنید.

دما

دمای مناسب برای نگهداری گیاه آرالیای برگ پهن ژاپنی ۱۵ الی ۲۰ درجه سانتی گراد میباشد به طور کلی این گیاه دمای کمتر را دوست دارد.

رطوبت

گیاه آرالیای برگ پهن نیازمند رطوبت بالایی است و در تابستان باید هر روز آبپاشی شود. همچنین برای تامین رطوبت میتوانید ظرفی پر از آب در کنار آن قرار دهید و یا زیر گلدانی بزرگ تری انتخاب کرده و آنرا پر از سنگ کرده و تا نیمه ی آن را پر از آب کنید و گلدان را بر روی آن قرار دهید به نحوی که کف گلدان با آب در تماس نباشد.

معرفی آرالیای برگ پهن ژاپنی

 

خاک

آرالیا خیلی نسبت به خاک سخت گیر نیست. اما معمولا در خاک اسیدی بهتر رشد می‌کند. برای این منظور از مخلوط خاک گلدان اسیدی استفاده کرده و آن را با خاک معمولی ترکیب کنید.
مانند سایر گیاهان، خاک آرالیا نیز باید دارای زه کشی مناسبی بوده وبتواند آب اضافی را به خوبی از خود خارج کند.
با اینکه می‌تواند چندین سال در یک گلدان دوام بیاورد. اما بهتر است پس از گذشت چند سال، گلدان آرالیا را عوض کرده و آن را به گلدان بزرگتری منتقل کنید.

کوددهی

در طول فصول رشد (بهار و تابستان) گیاه را مرتبا با یک کود مایع ملایم تقویت کنید. اما با آمدن پاییز و زمستان، کوددهی را به ماهی یکبار ( و شاید کمتر) کاهش دهید.

هرس کردن

در ادامه ی روش نگهداری گیاه آرالیای برگ پهن ژاپنی باید بگوییم نیازی نیست این گیاه را خیلی هرس کنید. اما اگر برگ‌ها بیش از حد رشد کردند و یا گیاه کاملا به یک سمت خم شد، می‌توانید آن را کوتاه کنید.
اگر ظاهر مرتب و باطراوت گیاه برایتان مهم است، پس طبق یک برنامه ثابت به هرس کردن آنها مشغول شوید.
در پایان زمستان، بخشی از گیاه که به زمین رسیده را ببرید تا در بهار زیباتر و درخشان تر رشد کند. در کل هرس کردن به آرالیا آسیبی نمی‌رساند.

تعویض گلدان

یک آرالیای بالغ، درختچه‌ای است با برگهای بزرگ و حدودا ۳ متر ارتفاع!
آرالیای جوان می‌تواند هر سال به گلدانی با یک سایز بزرگتر منتقل شود. می‌توانید در حین تعویض گلدان، گیاه را به خوبی هرس کنید تا برای رشدی بهتر و بیشتر تشویق شو
اگر قصد دارید قلمه ای از گیاه جدا کنید، باید در این میان دست به کار شوید. هنگامی که گیاه به اوج ارتفاع خود رسید، هر یک سال در میان گلدان آن را عوض کنید و هرس کردن را با شدت بیشتری انجام دهید.
در مورد گیاهان قدیمی، باید هرس کردن را برای ریشه آنها نیز انجام دهید تا سالم و قوی باقی بماند. اگرچه بهترین حالت تعویض سالیانه گلدان است، اما آرالیا گیاهی است که می‌تواند به خوبی سالها دریک گلدان زندگی کند.

تکثیر کردن

آرالیا می‌تواند هم از طریق کاشت دانه و هم از طریق قلمه زدن تکثیر شود.
معمولا بعید است که آرالیای آپارتمانی شکوفه بدهد. البته در این صورت چیز خاصی را هم از دست نداده اید، چون شکوفه‌های آرالیا خیلی قابل توجه و بادوام نیستند.
برای تکثیر آرالیا از روش قلمه زدن، باید در آغاز فصل رشد یک قسمت از ساقه را ببرید و از هورمون‌های مخصوص رشد برای تحریک آن استفاده کنید. این قلمه‌ها را تا زمان ظاهر شدن جوانه‌ها در محیطی گرم و مرطوب نگه دارید.

مرور سریعی بر آرالیای برگ پهن ژاپنی

نام علمی : Fastia Japonica
نام رایج : آرالیای ژاپنی، گیاه برگ کاغذی
نوع گیاه : همیشه سبز / مناسب فضای بیرونی
سمی بودن : سمی نیست
قطر حدودی گلدان مناسب : ۳۰-۲۳ سانتی متر
دشواری نگهداری : آسان و کم دردسر

سفارش و ارسال فوری انواع گل و گیاه از بهترین گل فروشی های ایران

شهر خود را انتخاب کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست