آب مورد نیاز گیاهان آپارتمانی و روش آن
آب مورد نیاز گیاهان آپارتمانی و روش آن

آب مورد نیاز گیاهان آپارتمانی و روش آن

هر گیاه اگر بی آب بماند می میرد. تفاوتی هم ندارد که این گیاه نهالی کوچک در هوای گرم در خاک شنی باشد یا گیاهی گوشتی، یک روز یا چند ماه طول می کشد تا بمیرد، اما قطعا گیاه نابود خواهد شد.

افراد مبتدی هر روز به گلهای آپارتمانی آب فراوان می دهند و در فصل زمستان از دفعات و مقدار آب آبیاری نمی کاهند. هرگاه برگ زرد یا پژمرده ای را ببینند خیال می کنند گیاه تشنه است و بلافاصله به آن آب می دهند. این نوع رفتار با گیاه، خاک شل و خمیر گونه ای به وجود می آورد که هیچ گیاه آپارتمانی نمی تواند در آن زنده بماند.

غرقاب کردن خاک گلدان، حیاتی ترین عامل زندگی ریشه یعنی هوای خاک را از بین می برد. ضمن آنکه محیط را برای عوامل بیماری ها از جمله پوسیدگی آماده می کند. گیاهان از آب بیش از اندازه، بیشتر می میرند تا از هریک از عوامل دیگر. می توان گفت که گاهی ما گیاهان را از روی مهربانی می کشیم.

نیاز هر گیاه به آب، ویژه همان گیاه است. مطلب داخل کادر (راهنمای آبیاری) را در همین صفحه مرور کنید. متاسفانه دفعات آبیاری مطلوب برای هر گیاه ویژگی ثابتی نیست، بلکه بستگی دارد به اندازه گیاه، اندازه گلدان، شرایط محیطی و به ویژه فصل سال. به همین دلیل بهترین راهنمای شما در آبیاری، مشاهدات عینی است نه مقدار رطوبت.

وسایلی در دسترس هست که در تنظیم رطوبت گلدان در همه اوقات کمک می کند و موقعی که صاحب خانه به مسافرت می رود، به گلدان ها آب می رساند. اما این وسایل نقاط ضعف مشخصی نیز دارند و آن این است که در زمستان از مقدار آب و دفعات آبیاری ها نمی کاهند.

مشکلات آبیاری گیاه

آب گلدان سریع در زیر گلدانی جمع می شود

دلیل این وضعیت، فشردگی و فاصله گرفتن خاک از جدار گلدان است. می توانید گلدان را در ظرف پر آب قرار دهید که آب از ته گلدان جذب خاک شود.

آب در خاک گلدان نفوذ نمی کند.

دلیل موضوع، سخت شدن سطح خاک است. با چنگال یا بیلچه کوچک سطح خاک را بیرون بریزید و بعد گلدان را در ظرف آب قرار دهید که آب از ته گلدان به خاک نفوذ کند.

کیفیت آبیاری مهم است.

تقریبا برای همه گیاهان آب ولرم مناسب و بهتر است. آب را یک شب در ظرف نگه دارید تا از مقدار کلر موجود در آن کاسته و دمای آن نیز به دمای اتاق نزدیک شود. اجرای این روش برای گیاهان سخت جان اهمیت ندارد، اما برای گیاهان نازک نارنجی ضروری است.

اگر در منطقه ای زندگی می کنید که سختی آب آشامیدنی آن بالاست، پس از مدتی لایه ای سفید روی خاک گلدان ظاهر می شود. این لایه بی ضرر است اما آب دارای سختی بالا برای گیاهان آهک گریز که میهمان دائمی آپارتمان هستند زیان آور است. برای گیاهان آهک گریز موقتی (مانند ازاله، اریکا ) استفاده از آب سخت، مشکل جدی به وجود نمی آورد.

بهترین آب غیر سخت آب باران است، اما نباید از آب باران موجود در بشکه هایی که آب آنها راکد است، استفاده کرد.

آب مورد نیاز گیاهان آپارتمانی و روش آن
آب مورد نیاز گیاهان آپارتمانی و روش آن

موقع آب دادن

نمی توان با لمس کردن گلدان یا ضربه زدن به آن فهمید که آیا گیاه نیاز به آب دارد یا نه. وزن کردن گلدان برای تعیین اینکه چه مقدار آب موجود در آن تلف شده است ، کار افراد خبره است.

ساده ترین راه برای کشف موقع آبیاری آن است که در زمستان هفته ای یک بار و در وسط تابستان هر روز سطح خاک را نگاه کنید. اگر سطح خاک خشک و حالت آن پودری باشد، به گلدان آب بدهید به شرطی که در راهنمای آبیاری آن گیاه گفته شده باشد که «خاک گلدان همواره مرطوب باشد».

در مورد گیاهان دیگری که توصیه نشده است خاکشان همواره مرطوب باشد، انگشت خود را یکی دو سانتی متر در خاک فرو برید، اگر رطوبت احساس نکردید، گلدان را آب دهید. کاکتوس ها و گیاهان گوشتی در فصل زمستان مستثنی هستند. اگر در اتاق خنک نگهداری می شوند تا زمانی که آثار پژمردگی در آنها نبینید، به آنها آب ندهید.
قواعد آب دادن به گیاهان

ریشه گیاه به همان اندازه که به آب نیاز دارد، به هوا هم محتاج است که به معنی آن است که خاک گلدان باید مرطوب باشد نه اشباع از آب. بعضی از گیاهان بین دو بار آبیاری دوره کوتاه خشکی لازم دارند و بعضی دیگر نه. اما همه گیاهان در دوره استراحت خود به آب کمتری نیاز دارند. از روی حدس و گمان خود عمل نکنید. با توجه به نیاز گیاه و رعایت اصول، آن را آبیاری کنید.
شیوه آب دادن

دو شیوه آبیاری وجود دارد؛

1) آبپاش

2) غوطه ور کردن گلدان در آب.

هر کدام از این روش‌ها طرفدارانی دارند و هر دو دارای مزایایی هستند. بهترین روش در مورد تعداد زیادی از گیاهان، استفاده از آبپاش است ضمن اینکه به کار بستن روش غوطه وری گلدان نیز عملی خواهد بود.
1) آبیاری با آبپاش

آبپاشی را انتخاب کنید که لوله آن باریک و بلند باشد. انتهای لوله را در زیر برگ های گیاه ببرید و به آرامی و بی وقفه آب دهید. در دوره رشد، گلدان را تا لبه از آب پر کنید. در زمستان با دیدن اولین قطره آب از ته گلدان آبیاری را قطع کنید. آب جمع شده در زیر گلدانی را تخلیه کنید.

وقتی گیاه زیر آفتاب است، هیچ گاه به آن آب ندهید؛ زیرا برگ ها ممکن است بسوزند. در زمستان اگر اتاق بدون بخاری یا شوفاژ باشد، صبح هنگام آب بدهید. ریزش گاه به گاه برگ مسئله مهمی نیست، اما کاری نکنید که گیاه با ریزاندن برگ نیاز خود را به آب به شما نشان دهد؛ چون در این حالت خاک گلدان خیلی خشک شده است. نباید گذاشت برگ درختان چوبی مثل آزاله احساس تشنگی کنند.
2) روش غوطه ور کردن گلدان در آب

گیاهانی مانند سنت پولیا، گلوکسینیا و سیکلامن را که دوست ندارند آب به برگ هایشان یا طوقه هایشان پاشیده شود، می توان از سوراخ ته گلدان آب داد. برای این کار گلدان را در ظرف دیگری بگذارید و آنقدر آب دهید که سطح آب در ظرف هم ارتفاع باشد با سطح خاک گلدان.

فرصت دهید که خاک گلدان خیس بخورد و سطح خاک تغییر رنگ دهد. پس از آن گلدان را از آب بالا بکشید. هر موقع از سوراخ آن آب نچکید، آن را سر جایش بگذارید.
دفعات آبیاری

اینطور نیست که همه گل ها یا گیاهان برگی را در روز و ساعت معینی در هر هفته آبیاری کنیم. فاصله آبیاری گیاهان بر حسب عوامل مختلف بسیار متفاوت است. بعضی هر روز نیاز به آب دارند و بعضی دیگر نه. حتى فاصله آبیاری یک نوع خاص گیاه برگی بر حسب فصل سال و شرایط رویش فرق می کند.
برحسب شرایط طبیعی

با افزایش نور و دما، نیاز به آب نیز در گیاه بالا می رود. بوته هایی که در گلدان های کوچک هستند و بوته هایی که چندین سال گلدان هایشان عوض نشده است نیاز به آبیاری بیشتری دارند. بوته هایی که در گلدان های سفالی هستند نسبت به آنها که در گلدان پلاستیکی قرار دارند، به آب بیشتری نیازمندند. بوته هایی که در گلدان های مضاعف یا دو تایی که در ادامه با آنها آشنا میشویم ، آب کمتری می خواهند.
بر حسب موقع سال

در زمستان، رشد گیاه کند یا متوقف می شود. در این دوره باید از آبیاری بیش از اندازه پرهیز شود. تا آغاز فصل جدید رشد در بهار، آبیاری از یک تا سه بار در ماه معمولا کفایت می کند و در بهار و تابستان، از یک تا سه بار در هفته.
بر حسب نوع گیاه

گیاهان گوشتی نسبت به گیاهان برگ نازک، خشکی را بهتر تحمل می کنند. قلمه ها آب کمتری جذب می کنند تا گیاهان بالغ و کامل. در هر نوع گیاه هرچه سطح برگها بیشتر و سرعت رشد بالاتر باشد، نیاز آن به آب بیشتر است.

 

 

سفارش و ارسال فوری انواع گل و گیاه از بهترین گل فروشی های ایران

شهر خود را انتخاب کنید